Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023 Eğitim Vizyonu Açıklandı ! İşte Tam Metni

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023 eğitim vizyonu açıklandı. Eğitim vizyonunun detayları haberimizde..

EĞİTİM 23.10.2018, 14:36 18.01.2019, 00:29 Kerim Solak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023 Eğitim Vizyonu Açıklandı ! İşte Tam Metni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımı ile 2023 eğitim viyonu açıklandı. 

Eğitim Vizyonunun detaylarını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz...

Eğitim vizyonu kapsamında ilk açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapıldı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çeşitli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarıldığını ifade ederek "Öğretmensiz geçen derslerden 60 kişilik sınıf mevcudiyetine kadar birçok sorun vardı önümüzde. Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Eğitimi de 4+4+4 olarak çevirdik. Yaklaşık 1.5 milyon tableti öğrenci ve öğretmenlerimize dağıttık." ifadelerine yer verdi.

DERS KİTAPLARI AÇIKLAMASI

Ders kitapları hakkında da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Ders kitaplarını zengin fakir demeden tüm öğrencilerimize ücretsiz olarak verdik, veriyoruz. Müfredattan sınav sistemlerimize kadar pek çok farklı projeyi hayata geçirmiş olmamıza rağmen bu konuda istediğimiz gelişmeyi elde edemediğimizi bir özeleştiri olarak söylüyorum. 2023 Eğitim Vizyonu ile eğitimde hedeflediğimiz seviyeye inşallah çıkacağımıza inanıyorum." dedi.

PKK'nın insan gücü kaynağının eğitim sisteminin boşluğu olduğu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarının devamında "Biz çocuklarımızın zihinlerini bilgiyle doldurarak diploma kazandırma peşinde koşarken onların gönüllerini bilgiyle doldurmayı ihmal ettik. Böyle olduğu için o diplomalar hep yetersiz kaldı. Talim ve terbiyeyi, eğitim ve öğretimi birlikte sağlamadan bir işin üstesinden gelemeyiz. Geçmişte FETÖ gibi terör örgütleri eğitim sistemimizin bu eksiğini kullanarak toplumumuzu ele geçirmeye kalkmıştır." ifadelerini kullandı.

DERSHANE MESELESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında eğitim işinin aceleye gelmeyeceğini ifade ederek dershane meselesine de değindi. Dershane meselesi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan "Hangi tedbiri aldıysak, sistemi soktuysak, istediğimiz başarıyı o zaman elde edemedik. Şimdi ediyoruz. Bir takım eller devreye girip dershaneleri hacıyatmaz gibi ayakta tuttu. Sonra bu işin arkasından terör örgütlerinin çıktığına tanık olduk. Bu çevrede 29 şehidimiz var. Bu çatının altında bakın neyi değerlendiriyoruz? Sadece eğitim değil, Türkiye’nin değerler silsilesinde aklınıza ne gelirse, her şey artık bu çatının altından çıkıyor. Dershanelerin tam manasıyla çözülebildiğini söyleyemem ama çözülecek. Farklı isimler altında paralel eğitim sistemi varlığını sürdürüyor. Vizyon Belgesi’nde yer alan bir dizi düzenleme hayata geçtiğinde bu sorunu gerçekçi bir şekilde çözmüş olacağız." dedi.

Öğretmenler hakkında da açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarının devamında öğretmenlerin kaharman olduğunu 2023 eğitim vizyonunun öğretmenler için önemli bir yer bulundurduğunu bu kapsamda öğretmenlik meslek kanunu hazırlanıp çıkarılacak. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK SÜRESİ AZALTILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamaların devamında sözleşmeli öğretmenlik süresinin kısaltılacağını ve bu sürenin 4 yıla çıkarılacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Öğretmenlerimizin hem çalışma şartlarını, hem de birikimlerini uygun bir yere taşımakta kararlıyız. Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. Hala 4+2 olmak üzere, toplam altı yıl olan sözleşme süresinin 3+1 toplam dört yıla indiriyoruz.

FORMASYON AÇIKLAMASI

Böylece birinci sınıfta öğrencileri devralan bir öğretmenimiz dört yıl sonunda bu evlatlarımızı bir üst okula yolcu edip görev süresini tamamlayabilecek. Ayrıca geri kalmış bölgelerde görev yapan öğretmenlerimizi teşvik edecek bazı tedbirler alacağız. Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Bu eğitimi artık bakanlığımız kendisi verecek.

Yorumlar (6)
Kursat 9 ay önce
Devletin verdiği ÜCRETSİZ kitapların yetersiz olduğunu herkes biliyor.kaynak kitaplara tam 500 tl para verdik...devletimiz boşuna kitap vermesin de zarara girmesin bari
Dilek 10 ay önce
Okul sureleride kisalsin.5+3+3 olsun. Harclik kiyafet servis paralari... Bilgi zaten 3 yilda veriliyordu. 4 yil olunca ne olduki fark mi var dahada kotu
Levent 9 ay önce
Bir ucretli ataması yaptiniz ıçine ettiniz biz sizi altı ayda gorduk hakkım haramdir
Gülay 10 ay önce
Eğitim de ulaşım ücretsiz olsun diyedershaneler kaldırılsın
İlker Başbuğ 10 ay önce
Meb Bakanı değişti de bizim haberimiz mi yok
selami 9 ay önce
sağlık meslek liselerinin durumu ne olacak