Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'den imam hatip liselerine toplam 9.4 milyar TL harcama

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 yılına kadar toplamda 9.4 milyar TL imam hatip liselerinin eğitim kalitesinin arttırılmasına yönelik harcamalar yaptı. Ayrıca 2023 yılında uygulanması düşünülen Akademik Koçluk sistemi için MEB'in bütçesinden 3.5 milyar TL harcandığı öne sürüldü. En öncelikli alan dersleri olmak üzere çocukların mesleki gelişimlerine yönelik Akademik Koçluk sistemi gelecek.

EĞİTİM 10.06.2019, 16:57 10.06.2019, 18:20
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'den imam hatip liselerine toplam 9.4 milyar TL harcama

Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip liselerinde eğitim kalitesinin arttırılmasını sağlamak üzere 2023 yılına kadar toplamda 9.4 milyar TL harcama yapacağı öğrenildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imam hatip liselerinin eğitim kalitesinin artması için 9.4 milyar TL harcama yapıldığı biliniyor. İmam hatip liseleri ve yükseköğretim kurumları arasındaki ortak çalışmalar kapsamında MEB'in bütçesinden 3.5 milyar TL ödeme yapılacak.

Akademik Koçluk için Toplam maliyet 3.5 milyar

İmam hatip liselerinde uygulanması düşünülen Akademik Koçluk sisteminin ayrıntıları belli olmaya başladı. 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imam hatip liselerinde uygulanmaya hazırlanan sistemin maliyetinin tahmini 3.5 milyar TL olduğu öne sürülüyor.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından özel program ve proje uygulanan Anadolu imam hatip liselerine yönelik olarak oluşturulan Akademik Danışma Kurulları sayesinde öğrencilerin yükseköğretim düzeyinde yapacağı etkinliklere katılımı için harcanacak miktarın 3.5 milyar TL olduğu belirlendi.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında ise şu bilgiler edinildi. Yükseköğretim kurumları ile yapılacak işbirliği kapsamında imam hatip okullarındaki çocukların bilimsel ve entelektüel gelişimlerini desteklemek üzere bilim, kültür ve sanat alanlarında akademisyenler tarafından verilecek farkındalık ve vizyon etkinliklerinin düzenleneceği öğrenildi.

Ayrıca ilahiyat fakülteleri ile işbirliklerinin geliştirilmesi ve başta alan dersleri olmak üzere çocukların mesleki gelişimlerine yönelik Akademik Koçluk sisteminin yapılandırılacağı kaydedildi

Toplam miktar yaklaşık 5.9 milyar TL 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın imam hatip okullarının müfredat ve ders yapısının güncellenmesi ile birlikte bu okullardaki yabancı dil eğitiminin iyileştirilmesi için yapılacak olan tahmini harcama miktarı da belli oldu.

Program çeşitliliğinin yeni ortaöğretim sistemindeki esnek ve modüler yapıya uyumlu duruma getirilebilmesi, ders saati ve ders türünün azaltılması ile Arapça öğretim materyalleri yazma, okuma, dinleme ve konuşma açısından dil becerilerinin geliştirilebilmesi için gerçekleştirilecek çalışmalara yönelik tahmini maliyetin ise 5.9 milyar TL civarında olduğu öğrenildi.

Yorumlar (1)
ayşegül kilci 6 ay önce
fen ve teknoloji liselerine yapılması gereken ilgi maddi manevi destek yok....en güzel okullar donanımlı labaratuvarları kullanması gerekenler kullanamıyor..gençler tarikatların cemaatlerin ağına düşmesin diye yapılıyor anlıyorum ama abartıldı diye düşünüyorum. nereye baksak imam hatip...boş okulları ne yapacağız...bakan akıllı biri ama yazık ki ona bırakılmıyor diye düşünüyoruz eğitimciler olarak. kimse korkusundan sesini çıkaramıyor halk olarak diyorum. sessiz kendi arasında öfkesini dile getiriyor. su tesisatçısı elektrik tesisatçısı araba tamircisi diplomalı olmalı ülkemde...sadece imam hatip olmamalı derdimiz