25 Eylül 2019 Çarşamba 16:50
MSKÜ’de Rektör Yardımcısı Krizi! Görevden alındı Muğla en çok onu konuştu!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’in Prof.Dr. Adnan Çevik'i Rektör yardımcılığı  görevinden alma ile ilgili verdiği röportajdaki ifadeler Muğla'da çok konuşuldu. Tartışma yaratan ifadeler şöyle:

“Muğla ancak üniversitesi ile bütünleştiğinde marka bir şehir olabilir. Bu şehri bir yıldız gibi gökyüzüne konduracak füze ise MSKÜ dür. Üniversitemizin dedikodudan, statik, politik, derinliksiz sığ algılardan uzak olması ve hedefe kilitlenmesi ile ancak bu sonuca varılabilir. Üniversite yönetiminden tüm çalışanlarına kadar herkesin vatan sevgisini taşıması şarttır. Üniversite-şehir entegrasyonu olmazsa olmazımızdır. Son bir yılda tüm geri çekmelere rağmen çok işler başardık. Artık yenileniyor ve yeni hedeflere doğru ilerliyoruz. Bizi geri çeken her türlü etkenden kurtulmaya kararlıyız. Pranga olanlara tahammülümüz yok. Çalışan ama çok çalışanlar ise yol arkadaşımız olacaktır.”

Rektörün ifadesinde yer alan "vatanseverlik" ve "başarı yolunda pranga" tabirini Muğla’da halk ve şehrin önde gelenleri anlamaya çalıştı ancak sosyal medyada tartışmalar,gazetelerde manşetler aldı başını gitti.

Rektörün ifadeleri muhatabına soruldu. Görevden alınan Prof. Dr. Adnan Çevik konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında şu cümleleri kullandı:

“Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde 13 aydır yürütmekte olduğum rektör yardımcılığı görevinden alındıktan hemen sonra, hakkımda yerel basın ve sosyal medyada, maalesef Rektörlük makamının da dâhil olduğu, bir itibarsızlaştırma kampanyasının yürütülmekte olduğunu üzülerek izlemekteyim.

Şahsımı hedef alan haksız, hukuksuz ve gerçek dışı bu iftira ve karalamalara, basın mensuplarının ısrarlı sorularına rağmen şimdiye kadar,üniversitemin kamuoyu önünde daha fazla yıpratılmaması hassasiyetiyle cevap vermedim. Ancak Rektörlükçe şu ana kadar herhangi bir düzeltme ya da tekzibin yapılmaması üzerine, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bu açıklamayı yapmam zorunlu hale gelmiştir.

Her kurumda görevden alma şeklinde kurum yetkilisince takdir ve tasarruf kullanılabilir. Ama şahsımın görevden alınmasının bizzat Sayın Rektör tarafından üstelik kurumu yıpratma pahasına,aynı gün basına malzeme yapılması dikkat çekicidir. Bu telaşlı durum ister istemez hata örtme gayretinin bir tezahürü gibi görülmektedir.

Sayın Rektörün basına yaptığı ve yalanlamadığı açıklamalarında "Vatan Sevgisi"nden bahsederek ve "Pranga-Yük-Geri Çekme" gibi kinayelerle doğrudan şahsımı hedef alması, talihsiz ve üzücü olmanın ötesinde,hukuki sonuçlar doğuracak,ispata muhtaçiftira mesabesinde beyanlardır.

Sayın rektörün benimle çalışmak istememesi gayet doğal bir durumdur. Bunun gerekçesini kamuoyuna açıklamak zorunda da değildir. Ancak görevden alınmama gerekçe uydurmak için,hem akademisyen hem de idareci olarak 25 yıldır başarıyla ve gururla hizmet ettiğim üniversitemin ilerlemesine pranga olduğum asla iddia edilemez. Hele sadece Muğla’nın değil Türkiye’nin tanıdığı bir Türk Tarihçisi olarak,vatanseverliğimi tartışmaya açmaya teşebbüs etmek,Sayın rektörün hakkı da haddi de değildir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi gibi saygın bir eğitim kurumunun yöneticisine, iftira niteliğindeki bu gerçek dışı beyanlar yakışmamıştır. Bu durum ancak gerçeklik algısını yitirmiş bir zihnin akıl tutulması olarak açıklanabilir.”

Prof Dr. Adnan Çevik’in açıklamalarında görevden alınmadan önce Muğla Kamuoyunda özellikle sosyal medyada yürütülen Selçuk Özdağ’lı resimlerde yer aldı. Prof. Dr. Adnan Çevik, partisinden ihracı istenen ve 13 Eylül 2019 tarihinde istifa eden AK Parti Eski Milletvekili Selçuk Özdağ’a yakınlığı ile biliniyordu. AK Parti’den Manisa Milletvekili seçilen Selçuk Özdağ, parti kurma hazırlığı içinde bulunan Ahmet Davutoğlu birlikte hareket ederken, geçtiğimiz günlerde AK Parti’den istifa ettiğini açıklamıştı.

Çevik’in açıklamasında ilgili bölüm şöyle:

“Sayın Selçuk Özdağ ile geçmişimiz merhum/Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun 28 Şubat vesayet rejimine karşı kıyasıya mücadele ettiği yıllara, bu odakların Muğla Üniversitesindeki uzantılarıyla yaptığımız mücadeleye dayanmaktadır ki bu da Muğla kamuoyunun bilgisi dâhilindedir.Ayrıca merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu tanımak ve onun yanında olmak şeref duyduğum mazimdir.

Sosyal medyada Sayın Selçuk Özdağ’la beraber olduğumu göstermek için kullanılan fotoğraflar, 17 Eylül 2015 tarihine ait olup Ak Parti genel merkezinde Sayın Özdağ’ın genel başkan yardımcısı olarak atanmasını tebrik ziyaretine aittir. Dört yıl öncesine ait fotoğraflar kullanılarak,onaylamadığım yeni siyasi oluşumla ilişkilendirilmeksuretiyle rektör yardımcılığı görevinden alınmamın haklı gösterilmeye çalışıldığı açıktır. Bu tipik bir FETÖ taktiği olup algı yönetimi üzerinden itibarsızlaştırma alçaklığıdır. Bu sözde bilgilerin, ben görevden alındıktan hemen sonra servis edilmesi manidardır. Bu fotoğrafları servis edenlere tavsiyem; Bu itibarsızlaştırma yöntemi geçerli olacaksa, bugün çektirdikleri fotoğrafların yarın onların da önlerine çıkarılabileceğini unutmamalarıdır.”

Prof Dr Adnan Çevik açıklamalarının son bölümünde ise bu kararın hukuka aykırı olduğunu savundu:

“Son olarak bazı basın organlarında yer alanYÖK talimatıyla görevden alındığım bilgisi tamamen gerçek dışıdır. Ne YÖK, ne de Üniversitemde hakkımda yürütülen hiçbir inceleme ya da soruşturma bulunmamaktadır. Dolayısıyla gerekçe gösterilmeksizin görevime son verilmesi hukuksuz bir işlemdir.”

Daha önce neler yaşanmıştı?

Önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın görev süresinin dolmasıyla birlikte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’in göreve başlamasından kısa bir süre sonra Prof. Dr. Adnan Çevik Rektör Yardımcılığı görevine getirilmişti. Son zamanlarda sık sık ulusal televizyon kanallarından aldığı tekliflerin de Rektör Çiçek’i rahatsız ettiği, Adnan Çevik’in televizyona izin için imzasını istediği dilekçeyi Rektör Çiçek’in reddederek yırtıp attığı ve Çevik’in en son katıldığı TRT’deki Pelin Çiftçi’nin programına rapor alarak gittiği konuşuluyordu.Rektör Çiçek’in istifasını istediği fakat Çevik’in bunu kabul etmediği öğrenildi. 16 Eylül 2019’da mesai saatinin bitimine az bir süre kala, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çevik’in görevden alındığına dair Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek imzalı resmi yazı dekanlıklar başta olmak üzere üniversite birimlerine ulaştı. Adnan Çevik’in YÖK talimatı ile görevden alındığı ileri sürüldü.

STK’lardan Prof.Dr. Çevik’ destek

Türk Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında: “Geçen hafta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde Prof. Dr. Adnan Çevik’in rektör yardımcılığı görevi sona erdi. Tabi ki tüm kurumlarda olduğu gibi yönetim kademelerinde bu ve buna benzer tasarruflar kurum amiri tarafından kullanılabilir. Ancak bu işlemlerin Türk Devlet geleneğine uygun, kurumun ve şahısların itibarını zedelemeyecek şekilde ve kurum içi iletişimle olması gerekirken kamuoyuyla paylaşılması ve hatta çok çeşitli spekülasyonlara ve kişilik haklarını yaralayacak şekilde paylaşılması bizi son derece üzmüştür.” İfadelerine yer verdi.

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan Sosyal medyada yaptığı paylaşımda:” Profesör Doktor Adnan Çevik’i hepimiz tanır biliriz. Muğla’ya kattığı değer, Muğla’nın tanıtımına olan emeği yadsınamaz. Keşke herkes onun gösterdiği katkının onda birini Muğla’ya sunabilse” dedi.

Muğla’nın en çok okunan köşe yazarı Özcan Özgür ise Hamle Gazetesinde yayınlanan yazısında olayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşte Özcan Özgür’ün köşe yazısından ilgili bölüm:

“Bu görevden almanın en çarpıcı yönü Prof. Dr. Adnan Çevik’in Selçuk Özdağ bağlantısı üzerinden Davutoğlu ile beraber hareket etmekte olduğu iddiası… Rektör Prof. Dr. Çiçek‘in kendisini rahatlatmak için bu yola başvurduğu da konuşulanlar arasında… Rektör Çiçek, Yardımcısı Çevik’i görevden almakla “Davutoğluculardan ve onlarla beraber hareket edenlerin etkisinden kurtuluyoruz” mesajı mı veriyor? Bu garip “görevden alma” ile AK Parti‘deki çekişmelerde bir yerlere mesaj mı vermeye çalışıyor?

Hepsi şaşırtıcı… Anlamakta zorlanıyorum.. Ortada bir algı operasyonu, kumpas var, ama yapanı veya yapanları göremiyorum!

Bütün bunlar bir anda, geçen hafta Salı ve Çarşamba günlerine sığdırıldı… Bütün spekülasyonların orta yerine Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın adı niye kondu?

AK Parti’de adaylıklar gündeme geldiğinde “FETÖ’cü” suçlaması, her türlü karalama yükselir… Şimdi buna “Davutoğlu ile beraber hareket ediyor” iddiası da eklendi. İyi de Milletvekili Gökcan il başkanı adayı olmadığı gibi, Adnan Çevik hiçbir yere aday değil… Anlayamıyorum.

Umarım Rektör Çiçek, üniversiteyi, demecinde sözünü ettiği “sığ siyaset”e kurban ederek AK Parti’deki kavgalara taraf olmuyordur… Umarım alanında ulusal ve uluslararası vizyona sahip bir akademisyen olan Adnan Çevik arada yerel siyasete malzeme edilmemiştir.”

Son Güncelleme: 25.09.2019 17:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.