OECD Açıkladı: En Mutsuz Öğrenciler Türkiye'de

OECD Açıkladı: En Mutsuz Öğrenciler Türkiye'de

OECD, PISA 2015 kapsamında üçüncü raporu olan ‘Öğrenci Refahı’nı paylaştı. Yayımlanan rapora göre, en mutsuz öğrenciler Türkiye'de...

OECD, 15 yaş düzeyinde programa katılan öğrencilerle 'Öğrenci Refahı' programı düzenledi. Öğrencilerle yapılan, yaşamdan memnun olma anket sonuçlarına göre, Türkiye son sırada yer aldı.

Sonuçlara göre, OECD'nin en mutsuz öğrencileri Türkiye'de.

OECD, ilk ikisini 6 Aralık’ta açıkladığı 2015 Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) üçüncü raporu olan ‘Öğrenci Refahı’nda 72 ülkede 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin refah durumlarını inceledi. 

Öğrencilerle yapılan anket çalışmasının sonuçlarına göre; 28 OECD ülkesi arasında Türkiye 10 üzerinden 6.12 puan alarak son sırada yer aldı. En mutlu öğrencilere sahip ülke ise Meksika oldu.

- Üç Öğrenciden Biri Mutsuz

Türkiye'de yaşayan 15 yaşındaki öğrencilerin %28.6'sı hayatından hiç memnun değil. Hayatından çok memnun olduğunu söyleyen öğrenci oranıysa OECD’nin yüzde 34.1’lik ortalamasının gerisinde kalarak, yüzde 26.3 oldu.

- Öğrenci Memnuniyeti Asya'da Düşük

Yaşam memnuniyeti sıralamasında Japonya , %6.80 puanla sondan üçüncü oldu. Güney Kore ise sondan ikinci oldu.

- Kuzey Avrupa Memnun

Orta Amerika ülkesi Meksika, öğrenci refahı anketinde ilk sırada yer aldı. Finlandiya 7.89 ile ikinci sıraya yerleşirken, Hollanda 7.83 ile üçüncü oldu. Estonya ise 8.sırada yer aldı.

- Türkiye'de Kaygı Yüksek

Türkiye, 2015 PISA'da sıra kaybetmişti. Matematikte 49, Fen Bilimlerinde 52 ve okumada 50.sırada yer almıştı. Raporda, inceleme yapılan konular arasında kaygı da yer aldı. Sınava iyi hazırlanmasına rağmen çok fazla kaygılı olan öğrenci oranı %58.8 oldu. Öğrencilerin %56'sı ise ders çalışırken çok fazla stres yaşıyor. Türkiye, OECD ülkeleri arasında öğrencilerin en fazla kaygılı olduğu 2.ülke oldu. En az kaygılı öğrenci olan ülke ise Hollanda.

- Zorbalığa Uğrayan Öğrenci Sayısı

15 yaş düzeyindeki öğrencilerle zorbalık konusunda da görüşüldü. Bir ayda birkaç kez zorbalığa maruz kaldığını söyleyen öğrenci sayısı Türkiye'de %18.6 oldu. Zorbalığın en çok yaşandığı ülke ise %30.6 ile Letonya oldu. 

- Okula Ait Olduğunu Hisseden Öğrenci Sayısı

Türkiye'deki öğrencilerin %61.4'ü, kendini okula ait hissettiğini söyledi. Öğrencilerin, kendini okula en az ait hissettiği ülke %40 ile Fransa oldu. İspanya %87.2 ile ilk sırada yer aldı.

KAMUPERSONELİ.NET 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler