Öğrencilere Kötü Haber Liseye Geçiş Sınavı Zorlaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, liseye geçiş sınavlarıyla alakalı olarak TEOG'dan daha zor bir sınav yapılacağını belirterek analitik düşünmenin önünü açacaklarını belirtti. Diğer yandan sınav için üst düzey gruptan öğrenci seçileceğini belirten Bayram Çetin öğrencileri zorlu sınavın beklediğini ifade etti.

Öğrencilere Kötü Haber Liseye Geçiş Sınavı Zorlaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, TEOG ve Liseye geçiş sınavları hakkında birkaç takım değerlendirmelerde bulundu. Konuyla alakalı olarak öğrencilerin daha çok çalışma ve analitik düşünceye sahip olmaları gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan Bayram Çetin, sınavın zor olacağını ancak öğrencilerden de güzel bir performans beklediklerini ifade etti.

BU yıl TEOG yerine getirilen sistemle, 8'inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrenci liselere yerleşecek. Bu öğrencilerin yüzde 10'u sınavla öğrenci alan yaklaşık 600 okula, geri kalan yüzde 90'ı ise adresine göre yerleştirilecek. Peki ilk kez uygulanacak bu sistemin 2 Haziran'da yapılacak ve tüm öğrencilerinin katılımına açık sınavının soruları nasıl olacak? Öğrenciler nelere dikkat edecek?

Habertürk'ün haberine göre; Bu yıl seçme sınavı olacak. En üst düzey gruplardan yüzde 10 oranında öğrenci seçilecek ve sorular çok zor olacak. Soruların öğrencilerin yüzde 50'sine, 60'ına hitap etmeyeecek belirtirken üst düzey gruptan öğrenciler seçilecek. Sıfır çeken öğrencilere yönelik olarak ise şu kadar öğrenci sıfır çekti demek sağlıklı bulunmayacak sınav seçme amacına uygun olacak. Sınavın içeriği olarak, 40 sayısal ve 50 sözel olmak üzere 90 soru olacak. 2 oturumda tamamlanacak sorular gerçek yaşama ilişkin bilgileri ölçecek şekilde düzenlenecek. Bilginin ezberlenmesini istenmiyor ve öğrencilerden analitik düşünce bekleniliyor. 

3 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRECEKMİ?

Konuyla alakalı olarak açıklama yapan bayram Çetin 3 yanlış 1 doğru kararına yönelik olarak; "Tüm soruların zorluk derecesi ve puanlaması aynı olursa 3 yanlış 1 doğruyu götürebilecek. Ama sorulara zorluk ve puanlama açısından eşit puan verilirse o zaman 3 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek. Tüm detaylar kesinlik kazandığında ve kılavuz yayımlandığında kesin olarak açıklama yapmamız mümkün hale gelecektir" dedi.

Öğrenciler TEOG'da olduğu gibi kendi okullarında sınavlarına girmeyecekler. Yakınlarda bulunan okullara yönlendirilecek il ve ilçe merkezlerinde sınavlar yapılacak. Artık köylerde sınavlar yapılmayacak. Sınav özel okullarda olmayacak. Sınav sadece devlet okullarının öğretmenleri tarafından gözetmenlik yapılacak. Özel okul öğretmeni görev almayacak. Sınavla öğrenci alan okulların tam listesi nisan ayında yayımlanacak. Liseye geçiş sisteminin kılavuzu ise 1 ay içerisinde açıklanacak. Şişirme puanlarıyla alakalı olarak devlet okullarında da kalacak olan öğrencilere şişirme not veriliyor bu özel okullar içinde dahil ancak bunun önüne geçilecek. Öğrencilerin amacına uygun olarak sınıfı geçmesi gerekecek. 

Sınavla öğrenci alacak liselerin listesi açıklandıktan sonra başvuru 15 gün içerisinde yapılacak. Puanların 500 üzerinden açıklanması planlanmakta. Sıanvlar, öğrencilerin hangi okula gideceğini belirlemek için en adil yerleştirme kriteri adrese dayalı yerleştimede öğrencinin oturduğu yer tercihi ortaokulu kriter ama bunlarada eklemeler olacak. Örneğin kardeşinin nerede okuduğu dikkate alınacak. En son kriter olarak okul başarısıda gündeme gelecek.  Sınavdan tek puan çıkacak ve bu puan türüyle liselere yerleştirme yapılacak. Dilbilgisi ayrı olarak sorulmayacak. Metin içerisinde bulunan işleve odaklanılacak. Daha çok okuyan öğrencileri yakından ilgilendirecek bir sınav olacak. Öğrenci okuduğunuda analiz edecek.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE