Okulda Cep Telefonu Serbest mi Yasak mı? Derslerde cep telefonu kullanımına yeni düzenleme geldi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetmelik değişikliği yapıldı. Bu değişikliği kapsamında okulda bilişim araçları öğretmene bağlandı. Bunun yanı sıra sınavla öğrenci alan 1531 liseden isteyene yabancı dil hazırlık sınıfı açma hakkı da verildi. Öğrencilerin okullarda ders sırasında ve teneffüslerde cep telefonu kullanımına yönelik düzenleme de yer aldı. Öğrenciler okula telefon götürebilecek mi? Okullarda cep telefonu hangi şartlarda kullanılabilecek detaylar haberimizde...

EĞİTİM 09.09.2019, 01:00 09.09.2019, 01:03
Okulda Cep Telefonu Serbest mi Yasak mı? Derslerde cep telefonu kullanımına yeni düzenleme geldi

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda öğrencilerin uyacakları kurallar konusunda da değişikliğe gitti. Ses ve görüntü kaydı yapma özelliği olan cep telefonu, kamera, tablet, bilgisayar, akıllı saat ve benzeri araçları "bilişim aracı" olarak tanımlayan bakanlık bu araçların ders dışı kullanımını öğretmen iznine bıraktı. Öğrencilerin pansiyon ve özel durumları haricinde eğitim ortamlarında bilişim araçlarını kullanımına ilişkin "Öğrencilerin eğitim ortamlarına bilişim araçlarıyla girmemesi esastır" maddesi yönetmeliğe eklendi.

Dersler arası ile öğle arası dinlenme sürelerinde okul yönetiminin, ders saatleri içinde ise öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında kullanılmamak üzere, eğitim ortamlarında bilişim araçlarının bulundurulması ve kullanılmasına yönelik izinlerin de öğretmenler kurulunda belirlenmesi kararlaştırıldı.

LİSELER İÇİN YENİ YÖNETMELİK RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Liselerde özel sınıflarıın açılmasından öğrencilerin cep telefonu kullanımına kadar bir çok yeni düzenlemenin yer aldığı, Milli Eğitim Bakanlığınca, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişik Yapılmasına Dair yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, daha önceki mevzuatta olduğu gibi sosyal bilimler liselerinde hazırlık sınıfları yine açılabilecek. Ayrıca Bakanlıkça uygun görülen merkezi sınav puanıyla öğrenci alan diğer ortaöğretim kurumlarında her yıl  belirlenen kontenjanın tamamında ya da belirli bir kısmında hazırlık sınıfları  oluşturulabilecek.

Bu kapsamda aynı eğitim kurumunda yoğun bir program ile dil öğrenmek  isteyen öğrencilerle buna ayrı bir zaman ayırmak istemeyen öğrencilerin  tercihlerine uygun sınıflarda eğitim almalarına imkan verildi. Ayrıca  uluslararası program uygulamak isteyen eğitim kurumlarının bu kapsamda ön  koşullardan biri olan öğrencilerin ileri düzeyde yabancı dil becerilerine sahip  olmalarına da zemin hazırlanmış oldu.Yeni yönetmelikte ayrıca 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nin "Ortaöğretimde  çocuklarımıza sertifikaya dayalı bilişim ve iş dünyasına ilişkin yeterlikler  kazandırılacaktır" başlığı altında "Erken çocukluktan lise mezuniyetine kadar  çocuklarımızın izlenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi  amacıyla her çocuk için bir e-Portfolyo oluşturulacaktır" hedefine uygun da  düzenleme yapıldı. Öğrencilerin ilgi, yetenek ve becerilerinin gelişimsel olarak  izlenmesi, değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi amacıyla okul içi ve okul  dışındaki çalışmalar ile eğitim içerikli diğer faaliyetlere ilişkin belgeler,  elektronik ortamda e-Portfolyo olarak tutulacak.

Okullarda cep telefonu kullanımına yeni düzenleme

Öğrencilerin eğitim ortamlarına başta cep telefonu olmak üzere görüntü  ve ses kaydedici özelliğe sahip bilişim araçlarıyla gelmesinin pek çok  olumsuzluğu beraberinde getirmesinin ders başarılarını, derslere odaklanmalarını,  sosyalleşmelerini olumsuz etkilemesi nedeniyle bu tür bilişim araçlarıyla eğitim  ortamlarına girilmemesinin esas olduğu hüküm altına alındı.

Ancak ders programlarının işlenmesinde ders aracı olarak kullanılması,  öğrencilerin özel durumları, pansiyon bulunması gibi durumlar göz önüne alınarak  öğretmenler kurulunda dersler arası ile öğle arası dinlenme sürelerinde okul  yönetimi, ders saatleri içinde ise öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında  kullanılmamak şartıyla bir kısmına veya tamamına belirli usul ve esaslarla izin  verebilecek.

Yorumlar (34)
AZARKONT V0.7 3 ay önce
Okula taş götürelim çivi yazısı yazalım hangi devirdeyiz
İlyas 3 ay önce
bir bu eksikti yeni nesil Allah'a emanet zaten
Hilal 3 ay önce
Eleştirmek yerine çalışıp milli eğitim bakanı olsaydınız
Deniz kaya 3 ay önce
Hilal harbi biz ne yapıyoruz
Öyle kolay değil o işler 3 ay önce
uhasfhsafhusafuhğasfuhasuhfsuhğfsafsaguyfasguyfguasfasfgyasguyfasgyfguyasgufsagyfasgyufgysapfgypasgyfsagypfapsgyıfysafgyıasgyıfgyıasfgyıasfgyıpsagyıpfasgyıfasgypıfsap
Furkan 3 ay önce
Hilal kimseyi eleştirmeyelim o zaman. Herkes muhteşem.
Mert ali 3 ay önce
Bence telefonlar derste kapatılmalı ve tenefüste alınabilmeli
Hilal Boş Yapma 3 ay önce
Sie lan a*k çok bilmişi
Hilal Boş Yapma 3 ay önce
Sie lan a*k çok bilmişi
Enes 3 ay önce
Hilal daha okuyuz tuhaf değil mi?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın