Okullar Açılacak Masraflar Kapıda !

Okulların açılmasına az bir zaman kalmasıyla veliler yapacakları masrafları düşünmeye başladı. Ortalama okul masrafları ne kadar? En fazla masraf hangi kademede? Detaylar...

EĞİTİM 07.09.2016, 11:35 07.09.2016, 11:45
Okullar Açılacak Masraflar Kapıda !
Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulların 19 Eylül'de açılacağını açıklamasının ardından veliler telaşa düştü. Öğrenciler okul heyecanını yaşarken veliler maddi telaş içindeler.

Okul kıyafetleri, kırtasiye masrafları derken okulların açılması büyük bir masrafı da beraberinde getiriyor. Aileler en uygun okul ihtiyaçlarını almak için her yeri gezip piyasa araştırması yapıyorlar.

Okula yeni başlayacak öğrencilerin masrafları, ara sınıflarda olan öğrencilerin masraflarına göre neredeyse ikiye katlanıyor. Kurban bayramının hemen ardından okulların açılacak olması, masrafları biraz daha arttırıyor.

Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin istatiksel verilerine göre, 2016-2017 eğitim öğretim yılında yapılacak masraflar geçen yıllara göre %10 zamlı yapılacak.

Okullarda ders kitaplarının ücretsiz dağıtılmaya başlaması velileri bir nebze olsun sevindirmişti ki kaynak kitaplar çıktı. Ders kitaplarının yanı sıra öğrencilerin kullanması gereken kaynak kitapların veliler tarafından alınması maddi anlamda yine bir sorun oldu.

Anasınıfına başlayan bir öğrenci için 535 TL, ilkokul öğrencisi için 755 TL, ortaöğretim öğrencisi için 845 TL masraf yapılıyor. Bir öğrenciye eğitim öğretim hayatı boyunca toplamda yapılan masraf ise 18 bin 495 TL.

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)