banner731

Okullarda kayıt parası velileri zora sokmaya devam ediyor! Engelli baba elektrikli sandalyesini sattı!

Velilere 'okula bağış' ve 'kayıt parası' talepleri konusunda uyarıda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Velilerimiz 'vermek istemiyorum' dediğinde 'kaydınızı yapmıyoruz' durumu söz konusu değil, yasal olarak bu mümkün değil" demişti, uygulamada öyle olmadı. İstanbul Ataşehir’deki Emlak Konut Ortaokulu’nda velilerden 5 bin ile 20 bin TL arasında bağış adı altında kayıt parası alındığı ileri sürüldü. Hatta engelli bir babanın çocuğunu okula kaydettirebilmek için elektrikli arabasını sattığı iddia ediliyor.

EĞİTİM 19.10.2019, 10:56 19.10.2019, 11:24
Okullarda kayıt parası velileri zora sokmaya devam ediyor! Engelli baba elektrikli sandalyesini sattı!

Veliler geçen yıl olduğu gibi bu yılda devlet okullarında  "okula kayıt parası" adı altında alınan ücretlerden şikayetçi. İstanbul Ataşehir’deki Emlak Konut Ortaokulu’nda velilerden 5 bin ile 20 bin TL arasında bağış adı altında kayıt parası alındığı ileri sürüldü. Bir veli, kayıt parası olarak 10 bin TL verdiğini anlatarak “Bir arkadaşımdan 5 bin, diğerinden 20 bin TL aldılar. Ödeyemeyenler ise okulun kapısından geri dönüyor” dedi.

"ENGELLİ BİR BABA ÇOCUĞUNU OKULA KAYDETTİRMEK İÇİN ELEKTRİKLİ ARABASINI SATTI" İDDİASI 

Velilerin kayıt parasının yanı sıra bilgisayar ve akıllı tahta almaya zorlandığını da ileri süren başka bir veli ise, “Okulun içi baştan aşağı pahalı bilgisayarlarla dolu. Bu bilgisayarları, akıllı tahtaları velilere aldırıyorlar. İnsanlar çocuklarını okula gönderebilmek için borçlanıyor. Hiç unutmam. Bir baba çocuğunu kaydettirebilmek için elektrikli sandalyesini sattı” diye konuştu.

Velilere yönelttiğimiz “Neden kayıt parası veriyorsunuz” sorumuza ise şu yanıtı aldık: “Daha iyi bir eğitim alacakları düşüncesiyle para vermeyi kabul ettim. Sınıfların bu kadar kalabalık olduğunu bilseydim, çocuğumu bu okula kaydettirmezdim. Her sınıfta en az 38 en fazla da 58 öğrenci var. ‘Kayıt parasını verdik, kurtulduk’ diye bir şey yok. Ders kitaplarının ücretleri de el yakıyor. Kitapların orjinaline para yetişmediği için kopyalarını alıyoruz. Gerçekleri 1000 TL, diğerleri ise 500 TL’ye satılıyor. Bir de 350 TL aidat veriyoruz.”

'GEÇEN SENE DE BENZER DURUMLAR YAŞANDI!'

Okul müdürü Murat Aykul da, 2.5 aydır görevde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu okulla ilgili sürekli bu iddialar ortaya atılıyor. Ama hiçbiri doğru değil. Bu yıl yaklaşık 150-200 kişi okula ücretsiz kayıt oldu. Veliler okula bağış yapıyor. Pahalı bilgisayar ve 20 bin TL kayıt paraları geçen senenin olayları. Bu sene böyle şeyler yok. İzin vermem. Bu yıl kesinlikle 15 bin TL kayıt parası yatıran bir veli olmadı.”

Daha önce MEB 'e bu konu ile ilgili durum ve şikayetler aktarılmıştı. Bunun üzerine konuya ilişkin açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı  Ziya Selçuk, " Velilerimiz 'vermek istemiyorum' dediğinde 'kaydınızı yapmıyoruz' durumu söz konusu değil, yasal olarak bu mümkün değil. Bazen okulda iyileştirmeler için bağış talebi olabiliyor. Kayıt parası mevzuata aykırıdır. Veliler ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurabilirler." ifadesini kallunmıştı.Selçuk, "Kayıt parasıyla ilgili soruşturmalar tamamlandı, gereken cezalandırmalar görevden almalarla ilgili işlemler sürüyor'' ifadelerini de açıklamalarına ekledi. 

Velilerin ilgili durumu Milli Eğitim Bakanlığı'na şikayet etmeleri durumunda ilgili işlemin yapıldığı bildirildi.

Yorumlar (0)