Okullarda Rahat-Hazır Ol Komutu Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), hazırladığı yeni müfredata göre, “Rahat-hazır ol” komutu yerine, bundan sonra “Lütfen dikkat” komutu kullanılacak. 

EĞİTİM 16.09.2017, 10:52 16.09.2017, 12:21
Okullarda Rahat-Hazır Ol Komutu Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), hazırladığı yeni müfredatta beden eğitimi dersleriyle ilgili de değişikliklerin yapıldığı öğrenildi. 

Yeni müfredat çerçevesinde verilen eğitime katılan beden eğitimi öğretmenleri, komutların değiştiğini öğrendi. “Rahat-hazır ol” komutu yerine, bundan sonra “Lütfen dikkat” komutu kullanılacak. 

‘Rahat-Hazır Ol’ Kullanılmayacak

MEB, müfredat seminerlerinde öğretmenlerden bu yıl itibarıyla derslerde öğrencilere “Rahat-hazır ol” komutu vermeyeceklerini, bunun yerine “Lütfen dikkat” ifadesini kullanacaklarını belirtti. 

MEB, İstiklal Marşı ve saygı duruşunda da öğrencilere 'lütfen dikkat' olarak seslenileceğini kaydetti.

Eşofman Giyme Zorunluluğu Artık Yok

Yeni müfredat ile ilgili seminerde verilen bilgiye göre artık beden eğitimi derslerinde öğrencilerin eşofman giyme zorunluluğu da bulunmayacak. Bununla birlikte “derse uygun kıyafet bütünlüğü” kuralı performans notunu da etkilemeyecek.

‘Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri Olmayan Müfredat Kabul Edilemez’

Beden eğitimi kökenli sendikacı Eğitim İş Genel Sekreteri Ebru Sungar, yeni uygulamalara tepki gösterdi. Ebru Sungar, çağdışı eğitim programının kabul edilmeyeceğini vurgulayarak; “Beden eğitimi derslerinde ‘rahat-hazır ol’ komutunun yerine ‘lütfen dikkat’ komutunun getirilmesi ile demek ki İstiklal Marşı ve saygı duruşunda da artık bunlar olmayacak. Yakında beden eğitimi dersini de kaldırabilirler.

Eğitim-İş sözde ‘yeni müfredat’ adı altında bilimi, sanatı, sporu yok sayan, çağ dışı öğretim programını, içinde Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri olmayan bir müfredatı asla kabul etmeyecektir. Gerici müfredatı ‘varlık nedeni’ sayan milli eğitim müdürlerinin tehditlerine de karnımız tok.

Bizim varlık nedenimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği olan aklı ve vicdanı hür bir neslin sorumluluğudur. Geriye atacak bir adımımız dahi yoktur” ifadelerine yer verdi. 

Eğitim İş Genel Sekreteri Ebru Sungar, beden eğitimi dersi öğretmenlerine derslerine sahip çıkmaları konusunda çağrıda bulundu.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)