Okullarda Yemek Listesini Artık Sağlık Bakanlığı Hazırlayacak

Gelecek yıl tekli eğitim sistemine geçecek Milli Eğitim Bakanlığı hazırlıklarına son hız devam ediyor. MEB tüm okullarda sisteme geçişin tamamlanmasıyla beraber 5 milyon ilkokul öğrencisine ücretsiz yemek verilmesini planlıyor ve söz konusu bu yemeklerin listesini ise Sağlık Bakanlığının hazırlayacağı belirtiliyor.

Okullarda Yemek Listesini Artık Sağlık Bakanlığı Hazırlayacak

Sağlık Bakanlığı tarafından Okul Yemeği Programı üzerinde çalışmalar son hızıyla devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından konuyla alakalı olarak alınan detaylara göre, çocuklara öğle yemeğinde ücretsiz 3 kap yemek verilecek ve menülerin bakanlık tarafından detaylı olarak hazırlanacağı ifade edildi.

Ayrıca devlet tarafından bedelinin ödeneceği bir sistem için uğraştıklarını söyleyen yetkililer devletin büyük paralar vermeden bu işe devam edeceğini ve mali kısımda ise Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın beraber çalıştığı ifade edildi.

Habertürk'ün haberine göre; Yetkililer tarafından okul sütü ve kuru üzüm programlarına önemli adımlar atıldığı ifade edilerek; "Beslenme çocukların gelişimi için çok önemli. Devlet bu konuda elinden geleni yapıyor.

Gerekirse insan sağlığı yönünden zararlı olduğu belirtilen yiyecek ve içeceklere ek vergi konulsun, sağlanacak kaynak okul yemeği programına aktarılsın" ifadeleri yer aldı.

Ayrıca yemek transferi ile alakalı olarak çalışmalar yapıldığını ifade eden yetkililer bu konuya yönelik olarak; Okul sütünün bile transferinde bazı sorunlar çıktı. Yemekte transfer konusu tartışılıyor. Biz de yerel olsun istiyoruz. 81 ilde, o kadar ilçede yönetmek zor olur.

Para da tek bir yerde kalmasın. Her il kendi firmasını kursun. Böylece para yerelde de kalmış olacak. İstemeyen veliler de olabilir. Ben çocuğuma kendim para vererek yemek sağlayacağım diyebilir.

Özel okullar zaten böyle yapıyor. Öğünlerle ilgili çalışmalar da tamamlandı. Çocukların yaş gruplarına göre hangi ürün gruplarından ne kadar kalori almaları gerektiğiyle ilgili planlarımız hazır.

Obeziteyi ve bodurluğu önlemek için menüler hazırlandı. Okul yemeği programıyla çocuklara doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı da kazandıracağız" ifadelerini kullandılar.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE