Ombudsman Şeref Malkoç'tan 'ÖSYM'nin 15 Dakika Kuralı' Açıklaması

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç gündemdeki sıcaklığını koruyan ve mağduriyetler oluşturan , 'ÖSYM'nin 15 Dakika Kuralı' hakkında açıklamalarda bulundu.

EĞİTİM 16.03.2017, 22:02 16.03.2017, 22:33
Ombudsman Şeref Malkoç'tan 'ÖSYM'nin 15 Dakika Kuralı' Açıklaması

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç , Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Ensar Vakfının iş birliğinde düzenlenecek, "2023 yılı hedeflerinde Türkiye Vizyonu" konulu konferansa katılmak üzere kente gelen Malkoç, Trabzon Gazeteciler Cemiyetini (TGC) ziyaret ederek, "Salih Çamoğlu" sohbetlerine katıldı.

Malkoç, bir gazetecinin sorusu üzerine şunları söyledi:

"Üniversite sınavları yapıldı. ÖSYM dedi ki kardeşim ben 15 dakika erken gelenleri alacağım. Çocuk 1 dakika geç geldi. Almadı onu. Şimdi idarenin böyle bir düzenleme yapma hakkı var mı? Var. Kanun o yetkiyi vermiş ona ama biz mesela bu konuda dedik ki böyle bir şey olmasın bize müracaat gelecek. 'Kardeşim sen bu yetkini usulüne uygun kullandın mı? Hakkaniyetli uygun olarak kullandın mı?' Evet kanun veya idare sana bu yetkiyi vermiş. Sen ilk defa bunu uyguluyorsun. Kitapçıkta yazdın tamam ilk defa uyguladığın şeyi iki üç dakika niye esnetmiyorsun mesela. Daha karar vermiş değiliz de örnek verdik. Veyahutta kamu kurumları sınav yapıyor. KPSS sınavı ile ne bileyim açık öğretim sınavları ile örtüşüyor. Çok basit şeyleri söylüyorum ama yaygın. İki kurumun da yaptığı şeyler yasal mı? Öyle ya yetki vermiş ona. Biz müracaat alıyoruz bu konuda tavsiye kararı veriyoruz. Ey kamu kurumları, sınav yapacak kurumlar, geniş kitleyi ilgilendiren sınav yapacağın zaman diğer sınav yapan kurumlara soracaksın senin o tarihte sınavın var mı. Ben iki sınava da gireceğim. Benim hakkım. 'Efendim yasa bana bu hakkı vermiş.' Evet yaptığın işlem yasal ama hakkaniyete uygun değil diyoruz biz."

Kamupersoneli.net | AA

Yorumlar (0)