ÖSYM Başkanı Demir YDS ve ALES Gibi Sınavların Elektronik Ortamda Nasıl Uygulandığını Anlattı

2016 yılında ÖSYM elektronik ortamlarda bazı sınavlarını uygulamaya başladı. Elektronik ortamdaki sınavlar sadece Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde bulunan e-sınav merkezlerinde uygulanıyor. Peki elektronik sınavlar nasıl uygulanıyor? ÖSYM Başkanı Ömer Demir açıkladı.

EĞİTİM 12.01.2017, 14:55 12.01.2017, 15:19
ÖSYM Başkanı Demir YDS ve ALES Gibi Sınavların Elektronik Ortamda Nasıl Uygulandığını Anlattı
 ÖSYM tarafından YDS, ALES gibi sınavlar elektronik ortamlarda yapılıyor. Geçtiğimiz yılda Başkent’te 5 bin kişilik kapasiteye sahip elektronik sınav merkezi kuruldu. Kurulan sınav merkezi ilk kez Haber Türk kameralarına açıldı.

Haber Türk'ün haberine göre Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav salonunda bir aday için hazırlanmış sınav kabininde sınav güvenliği hakkında bilgileri aktardı.

Elektronik Ortamda Sınavlar Nasıl Yapılıyor? ÖSYM Başkanı Ömer Demir Anlattı

ÖSYM Başkanı Ömer Demir "Bu binamız tam güvenlikli bir bina. Adaylar kapı girişlerinde 'yüz tanıma' sistemi ile binaya giriş yapıyor. Salona geldiğinde kendisine ayrılmış kabine oturuyor. Aday, TC kimlik numarası ile giriş yapıyor. Kendisini çeken web kamera ile tekrar resmini alıyoruz. Böylelikle kişinin yoklaması alınmış oluyor. Ekrandaki açıklamaları okuyarak sınavın başlamasını bekliyor. Binamız sinyal kesici mekanizma ile donatılmış durumda. Sınav esnasında dışarı ile iletişime geçilmesi engelleniyor " dedi. 

Sınav Anında Adaylar 300 Üzerinde Kamera İle Gözetleniyor

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir açıklamalarına şöyle devam etti; 

Sınava girecek adaylar hem kabinlerindeki kamera ile hem de içeri girdiği andan itibaren 300'ün üzerindeki kamera ile gözetleniyor. Delil olacak şekilde arşivleniyor.

Kamupersoneli.net 
Yorumlar (0)