14 Ocak 2017 Cumartesi 14:15
ÖSYM Sınav Kitapçıklarıyla İlgili Yeni Bir Düzenleme Yaptı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Ömer Demir, Esenboğa e-Sınav Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısına katılarak diğer ülkelerde yapılan incelemelere göre 5 bin kapasiteli elektronik sınav merkezinin Dünyanın en büyük merkezlerinden biri olduğunu ifade etti.

Hızlı, gizlilik ve şeffaflık adı altında bulunan dengeyi kurabilmek adına sürekli yeni teknolojilere ayak basmaya çalıştıklarına dikkat çeken Demir, elektronik sınavların 2 yıldır Ankara, İstanbul ve İzmir'de yaptıklarını ancak başvuru kontenjanlarının gerekeenden daha fazla olmaması nedeniyle Ankara Esenboğa Sınav Merkezi'nin inşa ettiklerini belirtti.

DAHA ÖNCE DENENMİŞ SORULAR

Bireyselleştirilmiş sınavın, adayın eş zamanlı olarak sınava girmesine gerek kalmayan, farklı adaylara farklı soruların da sorulabildiği bir sınav türü olarak adının geçtiğini aktaran Demir, bu sınavın yapılabilmesi için gerçek adaylar denek kullanarak denenmiş ve zorluk düzeyi tespit edilmiş olan tüm soru havuzunun bulunması gerektiğini ifade etti.

Deneme sorularında seviye tespitini amaçlayan sınavlardan olan ALES, YDS ve İş Sağlığı ve Güvenliği gibi kritik sınavlarda adaylara soru sorulacağını aktaran Demir, "Deneme soruları, sıralama sınavları olan KPSS, LYS ve YGS'yi ilgilendiren bir konu değil." cümlesini kullandı.

Ömer Demir, deneme sorularına ilişkin tüm detayların kılavuzlarda ilan edileceğini bildirdi.

Bireyselleştirilmiş sınavla ilgili detaylara da konuşmasında yer veren Demir, bu ifadeleri kullandı:

"Adaya, daha önce madde analizleri yapılmış ve seviyesi belirlenmiş diyelim ki 'orta düzey' bir soru soracağız. Bu, orta düzey soruyu bildiğinde bir tane daha soracağız. Bilirse daha sonra zor bir soru soracağız, onu da bilirse daha zor... Diyelim ki bir kişiye 20 soru soruyorsunuz ve sınavı bitiriyorsunuz. Başka birine soruyorsunuz bir tane orta düzey bir soruyu biliyor, zor soruyu bilemiyor diyelim, bu durumda tekrar orta düzeye düşüyor. 20-30 soru ile dereceyi belirleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla aynı testi bir kişi 20 soruyu, diğer kişi 30 soru ile cevapladığı zaman yaklaşık aynı sonucu verebiliyor olacağız. Bireyselleştirilmiş sınavın özelliği bu. Bütün adaylara aynı sorular sorulmayacak burada. Adayın düzeyi 'A' düzeyine gelmiş diyorsunuz, bu düzeyden tekrar 4-5 soru sormanıza gerek yok. Bu uygulamayı da ilk kez Yabancı Dil Sınavı için yapmış olacağız. Adaylara internet ortamından deneme YDS yapmış olacağız." ifadelerinde bulundu.

BİYOMETRİK KİMLİK DOĞRULAMA

Demir, sınavlarda biyometrik verilerin kullanılması için hazırlıklara başladıklarını işaret ederek, "Bu e-sınav merkezinde yüz tanıma ile başlıyoruz. Ama şu anda, parmak, damar izi bulunan yeni TC kimlik belgelerinde bulunan biyometrik bilgilerin de kullanılabildiği sistemlere entegre ederek, mükerrer işleri kaldırmak için bir girişimde bulunacağız. Daha geniş kitlelerin kullandığı yöntemleri kullanarak biyometrik kimlik doğrulama sistemine de geçeceğiz. Bunun da yasal alt yapısı düzenlenmiş oldu." ifadelerine yer verdi.

KİTAPÇIKLAR BİRLEŞİYOR

Demir, cevap kağıdı, soru kitapçığı ayrımının yaşattığı sorunları ortadan kaldırmak için soruların altına cevapların kutucuklara işaretlenmesi için yürüttükleri çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu yöntemle beraber küçük çaplı 200-300 bin dolayında adayın katıldığı sınavlarda kullandıklarını ancak daha büyük sınavlarda uygulamak için üst düzey gelişmiş büyük bir alt yapı oluşturmak gerektiğini belirten Demir, "Bu durumda kitapçığın tümü taranacak. Dolayısıyla 50 kat tarama yapmak gerekiyor. O yüzden kapasiteyi biraz artırdıktan sonra o sisteme doğru tekrar bütün sınavlarımızı kaydıracağız." ifadelerini kullandı.

Demir, bu yılki üniversiteye giriş sınavlarında ise soru kitapçığı ile cevap anahtarının ayrı olacağını söyledi.

Cevap anahtarlarının sorunun altında yer alması ile aynı zamanda tüm kitapçıkların da okuyucularla taranmış olacağına işaret eden Demir, bu sistemin de büyük avantaj yaratacağını vurguladı. Demir, şöyle konuştu:

"Yasal bir düzenleme ile sınavın evrağının aslı niteliğindeki belgeyi, elektronik ortamda saklayacağız. Dolayısıyla adayların soru kitapçıkları fiziksel olarak imha edilse de kitapçık üzerinde yaptıkları bütün işlemler, elektronik ortamda taranmış ve saklanmış olacak. Böylelikle geçmişe doğru herhangi bir şüphe durumunda bakabileceğiz. Adayların, sınavda kullandığı ve kendisinin üzerinde çalıştığı kitapçığı elektronik ortamda görebilme imkanı olacak. 2017 yılı içinde buna başlayacağız." açıklamasında bulundu.

GÜVENLİK KAYGISI YOK

Ömer Demir, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ÖSYM'den ihraç edilen personel sayısına ilişkin yaptığı açıklamada "Tüm kurumlarda olduğu gibi ÖSYM'de de ihraçlar oldu. Toplam personel içinde teknik işlerle uğraşan personelden yüzde 30 civarında ihraç oldu. Toplam olarak bakarsak, 20 kişi kamu görevinden çıkarıldı kadrolu personel içerisinden. Bir de teknik işlerimizi yapan sözleşmeli personelimiz var onlar içerisinden de 17 kişi var. Toplam 37 kişi, teknik personelin yüzde 30'una tekabül ediyor. Destek hizmetlerinde çalışan, firma üzerinden çalıştırılan kişiler bu sayılara dahil değil. Burada asıl olan bilişim ve soru irtibatlı birimlerde çalışan teknik personel." ifadesinde bulundu.

Soruşturmaların hâlen sürdüğünü ifade eden Demir, "Savcılar bizden belgeler istiyorlar, çok değişik yönleriyle ihbarları değerlendiriyorlar. Biz büyük bir merakla bu konulara ilişkin suçluların ortaya çıkarılması için adli mercilerin işlemlerini kolaylaştırmak için elimizden ne gelirse yapıyoruz. Şu aşamada sınavlarımız için gerekli tedbirleri almış durumdayız. Herhangi bir güvenlik kaygısı taşımıyoruz." açıklamalarında bulundu.

Kamupersoneli.net | AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.