Pilot Sınıf Uygulamasına Tepkiler Büyüyor

İlk kez Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile gündeme gelen pilot uygulamasına tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. İşte detaylar...

EĞİTİM 29.09.2016, 16:05 29.09.2016, 16:17
Pilot Sınıf Uygulamasına Tepkiler Büyüyor
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından gündeme getirilen, beşinci sınıflar için İngilizce ağırlıklı eğitime tepkiler devam ediyor. İlk önce pilot olarak uygulamaya konulması beklenen İngilizce eğitim, kayıt olmak için istenen ücretin çok fazla olması nedeniyle tepkilere sebep oldu.

Parası olan öğrenciler, İngilizce eğitim veren sınıflarda eğitim alabilecekken, maddi durumu iyi olmayan öğrenciler diğer sınıflarda eğitim alacak. Bu durumun fırsat eşitliğine aykırı olması nedeniye, CHP Milletvekili Tanal, konuyu meclise taşıdı.

2015 yılında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından açıklanan pilot uygulama, geçen yıl bazı okullarda başladı.

İngilizce eğitim veren sınıflar için ek ücret ödenmesi gerekiyor. Ödenecek miktar il ve ilçelere göre değişiyor. Örneğin; İstanbul'da 1.500 TL kayıt ücreti isteniyor. 

Uzmanlar, İngilizce eğitim veren sınıfların aileler ve öğrenciler için çok büyük sıkıntılara sebebiyet vereceğini açıkladı.

Eğitim-İş Mesleki Teknik Eğitim Komisyonu Koordinatörü ve 2 no.lu Şube Yöneticisi Ahmet Güngör, uygulama ile ilgili olarak:
 “Bu uygulama İstanbul’da popüler, merkezi okulların hepsinde var. Öğrenciler seçmeli derslerin hepsini İngilizce olarak görüyor. Yani beden eğitimi, görsel sanatlar derslerinin yerine de haftada toplam 15 saat İngilizce eğitim alıyor. Okul yönetimi de kitap ve öğretmen parasını velilerden istiyor. Parası olanın bu durumdan yararlanabilmesi eşitliği bozuyor. Yani parası olanla olmayan arasında bir ayrım oluyor. Bu ayrıca Anayasa’nın eşitlik ilkesine, parasız eğitime, fırsat eşitliğine aykırı” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Tanal da, uygulama ile ilgili olarak Meclise soru önergesi sundu.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)