Proje Okulları Sorunu Meclise Taşındı

MEB'in yayınladığı genelgede, proje okullarında görev yapan öğretmenlere ilişkin açıklamalar gündeme bomba gibi oturdu. Proje okullarındaki öğretmenlerin durumu meclise taşındı. İşte detaylar...

EĞİTİM 28.09.2016, 13:13 28.09.2016, 13:21
Proje Okulları Sorunu Meclise Taşındı
Milli Eğitim Bakanlığı, dershane ve etüt merkezlerinde görev yapan eğiticiler arasından yapılacak olan  5 bin sözleşmeli öğretmen atamasıyla alakalı yayınladığı genelgede proje okullarındaki öğretmenlere de yer verdi.

Genelgeye göre; proje okullarında 8 yılını dolduran öğretmen ve yöneticilerin yer değiştirmeleri gerektiği, aynı okulda 8 yıldan fazla görev yapılamayacağı ifadeleri yer aldı. Bu durum hem proje okullarındaki öğretmenler tarafından hem de proje okulları öğrencileri tarafından tepkiyle karşılandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, TBMM'ye proje okullarındaki öğretmenlerle alakalı bir soru önergesi verdi. Böke'nin verdiği önergede: “15 Temmuz 2016 sonrasında Türkiye genelinde kaç sınıfın öğretmensiz olduğu, ataması yapılmayan kaç öğretmenin işsiz olduğu ve kaç öğrencinin öğretmensiz olduğu hususundaki veriler nelerdir?" sorusu yer aldı.

Böke konu ile ilgili olarak ayrıca:  “Milli Eğitim’de norm kadro ve ihtiyaç fazlası öğretmenlere yönelik atamaların bu yıl uygulanmasıyla birlikte ‘norm fazlası’ olduğu bildirilen öğretmenlerin, öğretmen açığı bulunan okullara tayin istemeleri tebliğ edilmiştir. Tebliğ sonucu ‘proje okulları’nda görev yapan öğretmenlerden 8 yılını dolduranların başka yerlere atanacağı açıklanmıştır.

‘Proje okul’a dönüştürülmeden önce bu okulların öğretmen ve yönetim kadrosu başarı puanlarının yüksekliğine göre ve sınavla atanıyorlardı. Ancak ‘proje okul’a dönüştürülmelerinin ardından atama sistemi ve eğitim yöneticisi belirleme yetkisi 2014 yılında yapılan değişik ile 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37'nci maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre ‘Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ kapsamında Milli Eğitim Bakanına verilmiştir. 2015-2016 eğitim yılı kapanırken, bir dayatma ile bu yönetmelik sonrası bu okullara sınavla atanmış öğretmenler kadro fazlası gösterilerek kendi istekleri dışında başka okullara gönderilmeye başlanmıştır.

Bu uygulama karşısında açtıkları davalar sonucu öğretmenlerin görev yerlerinin değiştirilmesine mahkemeden yürütmeyi durdurma kararları çıkmıştır. Buna rağmen bakanlığın yargı kararlarını uygulamak yerine yeni bir yönetmelik yayımlayarak proje okullarında görev yapan öğretmenleri öğrencilerinden ve okullarından ayırma yoluna gidilmiştir. MEB’in proje okullarında görev yapan öğretmenleri başka okullara gitmeye zorlamasının sadece öğretmenleri ve okul yöneticilerini değil, bu okullarda öğrenim gören öğrencileri ve velileri de etkilemiştir” dedi.

Meclise sunulan soru önergesinin nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)