Proje Okullarındaki Öğretmenler Tedirgin

MEB'in proje okullarındaki öğretmenlerin aynı okulda 8 yıldan fazla görev yapamayacağını açıkladı, ortalık karıştı. Öğretmenler ve öğrenciler tedirgin. İşte detaylar...

EĞİTİM 23.09.2016, 14:34 23.09.2016, 14:46
Proje Okullarındaki Öğretmenler Tedirgin
Milli Eğitim Bakanlığı, norm fazlası öğretmen atamalarıyla ilgili bir genelde yayınladı. Aynı genelgede proje okullarındaki öğretmenlere ilişkin açıklamalar da yer aldı.

Genelgede norm fazlası öğretmenlerin yanı sıra, proje okullarına görev yapan müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenlerin, 8 yıldan fazla aynı kurumda görev yapamayacakları konusu da vardı. Proje okullarındaki öğretmenler bu duruma tepkili, aynı zamanda proje okullarındaki öğrenciler de twitter üzerinden tepkilerini gösterdiler.

Proje okullarında 8 yılını tamamlamış öğretmenlerin yeni okul seçmeleri için 3 günleri var. Aynı zamanda aynı okulda 4 yıl görev yapmış bir öğretmenin geriye kalan 4 yıllık görevini de orada tamamlayıp tamamlamayacağı da okul müdürünün insiyatifinde olacak. Proje okullarında görev yapan öğretmenlerin başka okullara ataması MEB tarafından yapılacak.

Eğitim Sendikaları'ndan proje okullarındaki öğretmenleri kapsayan bu uygulama için tepki var. Proje okullarına sınav ile atanan öğretmenlerin görev yerlerinin değiştirilecek olması ise hem öğretmenleri hem öğrencileri tedirgin etmiş durumda.

Eğitim sendikalarından bazıları ise, proje okullarındaki öğretmenleri de kapsayan bu genelge hakkında iptal davası açıldığını açıkladılar.

Öğrenciler konu ile alakalı Twitter üzerinden #ÖğretmenimeDokunma hastagiyle tepkilerini ortaya koydular. Konuyla ilgili bir de imza kampanyası başlatıldı.

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)