Sınavlara Girişte 15 Dakika Kuralı ÖSYM Tarafından Kaldırıldı !

Binlerce öğrencinin sınavlara girişte korkulu rüyası olan 15 dakika kuralı ÖSYM tarafından kaldırıldı.

Sınavlara Girişte 15 Dakika Kuralı ÖSYM Tarafından Kaldırıldı !

Bilindiği gibi 15 dakika kuralı bu sene ilk defa YGS'de uygulandı. Bu kurala göre öğrenciler sınav saatinden 15 dakika önce sınav salonlarında olmaları gerekmektedir. ÖSYM tarafından saat 10.00'da başlayan bir sınava 9.45'e kadar öğrenci alınıyor ve saat 9.45'ten sonra gelen öğrenciler sınava alınmıyordu. 

YGS'nin ardından bu kural Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından alınan bir karar ile diğer sınavlarda uygulanmaya başlandı. Bu kural doğrultusunda binlerce öğrenci sınavlarını kaçırdılar. Konu ile ilgili olarak ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer Hürriyet'ten Nuran Çakmakcı'ya çeşitli açıklamalarda bulundu.

"15 DAKİKA KURALI KALKTI"

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer açıklamaların “15 dakika kuralı kalktı. Adaylarımız 10.00’dan itibaren sınava giremeyecek. Yani 09.45 kuralını uygulamayacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınava başlama saati 10.00, bu saatten sonra gelenler alınmayacak.” ifadelerine yer verdi.

"SINAV ÜCRETLERİ 120 TL'YE DÜŞTÜ"

Ayrıca ÖSYM Başkanı Mahmut Özer sınav ücretlerinin 160 TL olduğunu ifade ederek ücretlerin 120 TL'ye düştüğünü ifade etti. ÖSYM Başkanı Mahmut Özer üniversiteye giriş için YGS-LYS yerine getirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavına ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve çeşitli bilgiler verdi.

"180 DAKİKA DA OLABİLİR"

ÖSYM Başkanı Özer konu ile ilgili olarak açıklamalarında “Sınavın usul ve esaslarını YÖK belirler. En kısa zamanda ayrıntılı açıklama yapılacak. Bu yıl sınavların süresi geçen yıl YGS’deki süreden fazla olacak. Birinci sınav 100 dakika civarında, ikinci sınav ise 160-200 dakika arasında olacak, 180 dakika da olabilir. Sınav için mart ayında başvuruları alacağız. Ramazan Bayramı sonrasında sınavı yapmayı planlıyoruz. İkinci oturumda açık uçlu soru olmaması için çalışıyoruz. Belki ilk sınavda Türkçe ve matematikte birer tane açık uçlu soru olabilir.” ifadelerine yer verdi.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
erkin
erkin - 2 yıl Önce

güzel bir gelişme, bari kpss sınav ve tercih ücretleri indirilse hatta kalksa ne iyi olur, atanmak şansa kalmış zaten, bir de para harcıyoruz

sınıfçı
sınıfçı - 2 yıl Önce

sayın hocamm ne olursunuz şu kpss alan sınavlarını da her ilde yapın bulunduğum ikamette girmek sınav merkezi ikaametinde oturanlar gibi benim de hakkım yol masrafı kalacak yer hep problem sınava mı kafa yorucağız bunlara mı usandım bittim artık 2018 kpss başvuru klavuzu yayınlanmadan lütfen bu konu da gündeme gelsin, bunu da haber yapın sayın kamuperneli.net editöryal ekibi lütfen