Sınıfta Kalan 9.Sınıf Öğrencileri de Adrese Dayalı Okula Yerleştirmeden Faydalanmak İstiyor

Bu yıl çeşitli sebeplerden dolayı sınıfta kalan 9. sınıf öğrencilerinin bazı talepleri bulunuyor. Bilindiği gibi MEB adrese dayalı okul yerleştirmesini getirdi. Bu yıl sınıfta kalan 9. sınıf öğrencileri de bu haktan yararlanmak istiyorlar.

EĞİTİM 24.04.2018, 15:58 24.04.2018, 17:47
Sınıfta Kalan 9.Sınıf Öğrencileri de Adrese Dayalı Okula Yerleştirmeden Faydalanmak İstiyor

Bu sene çeşitli sebeplerden sınıfta kalıp sınıf tekrarı yapacak 9.sınıf öğrencileride adrese dayalı okul yerleştirmesinden yararlanmak istiyorlar.

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren 9. sınıfa başlayacak öğrencilerin adrese dayalı sisteme göre adreslerine yakın okullara yerleştirilecek olmasından dolayı bu yıl 9. sınıf olup sınıfta kalan öğrencilerde ilk defa liseye başlayacak öğrenciler gibi kendilerinin de adreslerine en yakın okullara yerleştirilmesini istiyorlar.

"İSTEMEDİĞİM OKULA GİDİYORUM"

Sınıfı tekrarı yapan 9. sınıf öğrencilerden S.K. adrese dayalı okula yerleştirme talebini şu ifadelerle dile getiriyor; “Bu sisteme 9.sınıf tekrar eden veya belirli bir sebepten dolayı sınıf donduran 9.sınıflar da dahil edilmeli. Önümüzdeki 9.sınıflarla aynı olacaklar sonuçta onlar adres ile girerken bizim puanımıza bakılıp yakınımızdaki niteliksiz okula gidememek haksızlık olur. Yakınımda 3 tane niteliksiz okul olmasına rağmen ben uzaktaki okula gitmek zorunda kaldım devamsızlıktan kaldım o yüzden başarısız sayıldım derslerim iyi olmasına rağmen, MEB müsteşarı veya bakanı istemediğiniz okulda okutturmayız dediğine rağmen istemediğim okula gidiyorum. Bunu bir daha yaşamak istemiyorum yakınımdaki niteliksiz okula adres ile girmek istiyorum.

Onlar yakınındaki okula giderken ben saat 5 te kalkıp uykulu uykulu uzaktaki okula gideceğim. Bu sisteme dahil edilmezsek yine uzak okula gideceğim ve devamsızlık sorunu yaşayacağız, sınıfta kalan 9.sınıflar olarak bizimde sistemden yararlanmamız lazım.” Aslına bakacak olursak dile getirdiği talebinde hiç de haksız sayılmaz çünkü sıraladığı nedenlerine tek tek baktığımızda hem diğer öğrencilerle eşit şartlara sahip olmaları bakımından hemde kendi adreslerinden uzak okulda okumanın dezavantajlarının olumsuz etkilerini yaşamamak istemeleri bakımından geçerli sebepler olarak duruyor.

EŞİTLİK İLKESİ GEREĞİ ÖĞRENCİLERİN BU HAKTAN YARARLANMASI GEREKİYOR

Açıkçası 9.sınıf olup sınıf tekrarı yapacak öğrencilerin taleplerine Milli Eğitim Bakanlığımızın bir cevap vermesi gerekiyor diye düşünüyorum çünkü özellikle evlerinden uzakta olan okullarda okumalarının zorluklarından yakınıyorlar ki bu haklı yakarışlarının bir çözüme kavuşturulması gerekir. Zira bu sene liseye başlayacak öğrencilerin adrese dayalı liseye yerleştirilme sebebi olarak öğrencilerin evlerine yakın okullarda daha rahat ve evlerinden uzak okullarda okumanın zorluklarının önüne geçilmesi olarak gösteriliyor.O halde seneye tekrar 9. sınıf okuyacak öğrencilerin de bu haktan faydalanması eşitlik ilkesi gereği bir ihtiyaç olmuştur.Elçiye zeval olmaz diyerek öğrencileri önemseyen bakanlığımızın bu konuda adımlarını atacağını ümit ediyorum.

Saygılar

Sedat DEGER

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

NOT: Yasal hakkımız saklı kalmak koşuluyla , Aktif link dahi verilse hiçbir ortamda kullanılamaz.

Yorumlar (19)
Ece Gündüz 1 yıl önce
aynen mağduruz bu konu hakkında bizim de hakkımız var
Melek 1 yıl önce
Benimde oğlum şuan niteliksiz okul evimize 5 dakika iken birdiğer niteliksiz okula 3 puan fark yüzünden yedibuçukta çıkıp altıda geliyor bunun gibi birçok çocuk var yanımızdaki okullarda boş kontenjanlar bir sınıfı oluşturuyor.Bence bunlarda incelenip değerlendirilmeli çocuklar bu anlamda madur edilmemeli
Fatih Sözlü 1 yıl önce
çok mağduruz şahsen sınıfta kaldım uzak okula gittiğim için
Merve Keskin 1 yıl önce
evet haksızlık ya bizim de yakınımızda bir sürü okul var uzak okullara gidiyoruz ama çok haksızlık sınıf ayrımı yapacaklar bizde 9.sınıfz onlar da 9.sınıf sonuçta haksızlık
9.sınıf 1 yıl önce
Bende geçen yıl evimizin yakınındaki okula yerleşemedim kontejan doluluğundan dolayı trabzona akrabamın yanında kaldım okul için nakil işlemlerinden dolayı okula geç başladım vede başkasının evinde kaldım lütfen bu sistemi biran önce düzeltin Allah rızası için sesimizi duyun
Leyla 1 yıl önce
Benim Oğlum Yanımda Okul Olduğu Halde Heybeliada da Okula Gidiyo Ve Coğu Zaman Yetişemedi Ve Bu Nedenden Dolayı Sınıfta Kaldı ve Ben Şimdi Tekrar Oraya Mı Gidecek Çocuk Artık Okula Gitmek İstemiyo Zorla Gönderiyoruz Bu Haksızlık Değilmi Sabah 6 Da Kalkıp 6.30 Evden Çıkıyo Oğlum Lütfen Bu Konuda Yardımcı Olun Milli Eğitim Bakanlığı Açıklama Yapsın Lütfen
İbrahim 1 yıl önce
Bdnimde okulum evimize en az 15 km uzakta okula gitmek icin sabah saat 5de kalkip gidiyodum yinede yetisemiuodum sinavlara geciktigim icin sınıfta kaldim buna bi care bulun eve yakin okullara gonderin.
ÇOK İYİ OLUR 1 yıl önce
çok i̇yi̇ olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın