Son Dakika: Kılıçdaroğlu'ndan KPSS ve LYS Açıklaması !

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan son dakika KPSS ve LYS açıklaması. Kemal kılıçdaroğlu Kamu kurum ve kuruluşlarında liyakat sisteminin yeniden inşa edilmesi gerektiğini dile getirdi.

EĞİTİM 22.07.2016, 15:14 22.07.2016, 15:17
Son Dakika: Kılıçdaroğlu'ndan KPSS ve LYS Açıklaması !

 Kılıçdaroğlu, NTV'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 


"Liyakat sistemi yeniden inşa edilmeli"

Hukuk mezunu bir çocuğun açılan bütün sınavlarda birinci, ikinci ya da üçüncü olmasına, yazılıyı kazanmasına rağmen elenmesini örnek veren Kılıçdaroğlu, "Çocuk dava açtı. 'Ben sözlüde de bütün sorulara cevap veriyorum.' dedi. Danıştay, 'Sözlüye kamera konulacak' kararı verdi. Sonra Hükümet bir kanun getirdi, 'Sözlü sınavlarına kamera konmaz' dendi. Ne için? Bu çocuğun tek bir kusuru vardı, Tunceli'de doğmuş olması, o kadar. Cemaatten olsaydı, el üstünde tutup, onu hakim yapacaklardı. Bakın liyakatın önemi budur." dedi.

Kılıçdaroğlu, liyakatta kişinin doğduğu yere, inancına, kimliğine değil işi en iyi şekilde, ahlaklı bir şekilde yapıp yapmadığına bakılması gerektiğinin altını çizdi. Bozulan liyakat sisteminin yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'i kuranların da liyakata önem verdiğini anımsattı.

Eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'in, liyakatın ilk adımı olarak KPSS sınavlarını getirdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bugün bakanlıkların, cemaatler tarafından paylaşıldığını da çok iyi biliyoruz. Bürokraside herhangi bir yere sorduğunuz zaman hangi cemaatin, hangi bakanlıkta egemen olduğunu görürsünüz. Türkiye'yi bu felakete götürür. Kişilerin inancına saygı gösteririm ama benim inancım, benim yükselmeme gerekçe olmamalı. Aklım, birikimim ve saygın duruşum yükselmeme gerekçe olmalı." diye konuştu.

AA
Kamupersoneli.net
Yorumlar (4)
Gülnaz Bülbül 3 yıl önce
Ben kpss den 75 aldığımda adamlar 50 le memur oldu biz açıkta kalmıştık, oysa ki sınava gireceğim parayı bile zor bulmuştum. biz ev hanımı olarak kaldık onlar memur olarak hala görev yapıyolar, hakkımı kimseye helal etmiyorum
Göktürk 3 yıl önce
A grubu da dahil tüm memur alımları artık merkezi olmalı, mülakat torpil demektir. Bunca sene milletin hakkını yediler.
Zeynep sağlam 3 yıl önce
Kpss de 60 almış olmalı kuralı olan bur mulakatta 40 kusurlu puanla batıya atanan kişi biliyorum ve 81 puanla Avanak gibi atanmayi bekliyorum hala. Rabbim sorsun hesabını
TUGBA 3 yıl önce
HAK YİYEN BOK YESİN !! AHA HEPSİNİNDE BURNUNDAN GELİYOR ALLAH KİMSENİN AHI KİMSEDE KALMAZ