Son Dakika ! Üniversitelere Giriş Sistemi Değişti

Üniversitelere girişte LYS- YGS ayrımı kalkacak, 4 puan türü olacak.

EĞİTİM 26.09.2017, 15:39 26.09.2017, 17:12
Son Dakika ! Üniversitelere Giriş Sistemi Değişti

Üniversitelere giriş sisteminde değişiklik yapıldı.

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından edinilen bilgilere göre yeni sistemte LYS- YGS ayrımı kaldırılıyor. Üniversitelere, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları ile girilecek. 4 puan türü yer alacak.

Baraj Puan Uygulaması Devam Edecek, 4 Puan Türü Olacak !

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, üniversite sınavında yapılacak değişiklik ile LYS ve YGS sınavları ayrımı kalkacak ve öğrenciler tek bir sınavdan sorumlu tutulacak.

Baraj puan uygulamasında bir değişiklik yapılmayacak, eski sistem devam edecek. Toplamda 4 puan türü yer alacak.

Türkçe- Matematik Ağırlıklı Sınav

YÖK sınava girecek olan adaylara sınav türlerinde de değişiklik yapılacağını bildirdi. Şuan uygulanan 18 puan türünde azalma yapılacak.

Bundan sonra sınavlar Türkçe- Matematik ağırlıklı gerçekleştirilecek. Sınav soruları Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında yer alan konulardan sorulacak.

Daha Yalın Bir Sistem İle Karşı Karşıyayız

YÖK Başkanı Saraç konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

"Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz.

Öğrencilerimiz çalışma yöntemlerini değiştirmesinler sıkı sıkı derslerine sarılsınlar. Daha yalın, sade ve sistemli yönetilir hale getirmeyi hedefliyoruz"

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (1)
Mr Delay 2 yıl önce
merhabalar, öncelikle yine tutmadı demekle başlamak istiyorum. ben sözelciyim 2005 mezunuyum. bana matematik öğretilmedi. öğretildi fakat döverek söverek.. o zamanın şartları diyelim. imkan yoktu düzgün koşullarda iyi eğitim almadım. fakat almak istiyorum. kendi alanımda yüksek yaptım bitti. şimdi farklı bir bölümü okumak istiyorum... matematiğim yok.. okumiyim mi ? saygılarımla