Son Dakika: Üniversiteye Girişteki Yeni Sistem Açıklandı !

YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamalarında üniversiteye girişteki yeni sistemi ifade etti.

EĞİTİM 12.10.2017, 11:16 12.10.2017, 11:56
Son Dakika: Üniversiteye Girişteki Yeni Sistem Açıklandı !

Üniversiteye girişteki yeni sistemin detayları hakkında YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın basın toplantısı düzenleyeceği ifade edilmişti. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç bundan önce üniversiteye giriş sistemi hakkında açıklamalarında "Üniversite giriş sınavlarına da temas etmek istiyorum. Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir, canlıdır. Bu durum birtakım değişiklikleri tabii olarak gündeme getirmektedir. Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte daha yalın ve sade bir sistemi Türkiye'ye kazandırmanın kaçınılmaz olduğu da bir gerçektir." ifadelerine yer verdi. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç beklenen basın toplantısını gerçekleştirildi. YÖK Başkanı Saraç basın toplantısında üniversiteye geçiş sistemindeki yeni modeli açıkladı. İşte YÖK Başkanı Saraç'ın açıklamaları:

SINAVIN ADI DEĞİŞTİ

Sınavların ilki Mart ve Haziran ayında yapılmaktadır. Bu durum öğrencileri derslerinden koparmaktadır. Yeni düzenleme ile sınavı 1 hafta sonunda başlatıp bitireceğiz. 18 puan türü süreci zorlaştırıyor. Puan türlerinde azaltmaya gidiyoruz. Puan türlerinde Türkçe ve Temel Matematiğin katkısı olacak. Milli Eğitim müfredatı esas alınacaktır. Ailelerimiz ve öğrencilerimiz kaygıya kapılmasınlar. Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olacaktır. Öğrencilerimiz çalışma sistemlerini değiştirmesinler.

SINAV DETAYLARI

Adaylar 2 ayrı oturuma katılacak. İlk oturumda temel yeterlilik testi olacak. Muhakeme, mantıklı düşünme temel matematiksel düşünce olacaktır. 

İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacaktır. Türkçe ve Temel matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi (TYT), geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak müfredatına dayalı olacaktır. Bütün adayların bu birinci oturuma girmesi zorunludur. Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecektir. 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşan Temel Yeterlilik Testi cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecektir. Bu testin sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi puanını belirleyecektir.

İkinci oturumda 4 test yer alacak sorular müfredata dayalı olacaktır. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adaylarımızın sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak belirlenecektir.

İkinci oturumda ise adayların lise müfredatı bilgisi esas alınacaktır. Sınav Haziran ayının bir hafta sonunda yapılacaktır. Yabancı Dil sınavı da hafta sonu olacak ve soru sayısı 80 olacaktır. 

Baraj puanı yine aynı kalacaktır. Sorular müfredata dayalı olacak. İkinci oturum Cumartesi öğleden sonra 40 Türkçe, 40 sosyal, 40 fen, 40 matematik soruları olacaktır. 

Belli programlar için başarı sıralaması şartına devam edilecektir. Lisans sınavı bir oturumda yapılacaktır ve soru sayısı 80 olacaktır.

BARAJ PUANI

Temel yeterlilik puanı en az 150 olan adaylar özel yetenekle öğrenci alan programları tercih edebilecektir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek. 

Sınav puan türleri 18'den 5'e indirilmiştir. Sınavlar tek hafta sonunda 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.

Sınav günü hakkında müzakereler devam ediyor. Sınav süresi hakkında da görüşler alınıyor. Birinci oturum soru sayısına göre kısa olacak. 

15 DAKİKA KURALI

Bu kuralı ve yaşananları ÖSYM Başkanımızla masaya yatırdık. Asgari seviyelere çekilecek. Sınavları sıkıntılı hale getirmememiz lazım. Sınavın başlama saati ayrı husus. Sınava giriş saati konusunda biraz daha esnek olunacak. Sınavın uygulama saatindeki hususta düzenleme olacak.  

Öğrenci tercih durumuna göre istediği sınava katılabilecek. (Sözel -  Sayısal)

Temel yeterlilik testinde 150 - 180 puan alanlar Ön Lisans, 180 üstü alanlar Lisans tercihi yapabilecekler.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)