Sosyal Hizmet Bölümü Öğrencileri AÖF’ün Kapatılmasını İstiyor

Sosyal Hizmet bölümü mezunları ve öğrencileri sitemize ulaşarak AÖF Sosyal Hizmet bölümlerinin kapatılması hakkındaki taleplerini belirttiler. İşte Sosyal Hizmet bölümü mezunu ve öğrencilerinin talepleri...

EĞİTİM 30.01.2017, 16:29
Sosyal Hizmet Bölümü Öğrencileri AÖF’ün Kapatılmasını İstiyor

Sosyal Hizmet bölümü mezunları ve öğrencileri açık öğretim sosyal hizmet programlarının kapatılmasını istiyor. Açık öğretim programlarının mesleklerine zarar verdiğini düşünen sosyal hizmet mezun ve öğrencilerinin sitemize gönderdiği yazıyı aynen aktarıyoruz.

“Bizler sosyal hizmet bölümü öğrencileri olarak açık öğretim fakültelerinden sosyal hizmet lisans programının kaldırılmasını istiyoruz. Bu yıl sosyal hizmet lisans bölümünden 10 bini aşkın aday 2016 KPSS sınavına girmiştir. Mezun sayısı çok fazladır ve bunun en önemli nedeni Atatürk ve Anadolu Üniversiteleri açık öğretim fakültelerinde sosyal hizmet lisans programının açılmasıdır. Bu yılla birlikte açık öğretim fakülteleri yaklaşık 6.000 mezun verecektir. Atamaların ve işe yerleşmenin zor olduğu bu dönemde bizler de işsizler ordusuna katılmak istemiyoruz.

Sosyal hizmet bölümü öğrencileri olarak mezun ve okuyan öğrenci sayısı bu kadar yüksekken açık öğretim fakültelerinin faaliyet göstermesi sosyal hizmet mesleğine, sosyal hizmet disiplinine zarar vermektedir. Sosyal hizmet bölümü açıktan ve uzaktan okunarak öğrenilecek bir meslek de değildir. Ülkemizde sosyal hizmetlere ve sosyal yardımlara yapılan yatırımlar artmışken ve bu alanda çalışacak sosyal hizmet uzmanlarına ihtiyaç varken daha nitelikli meslek elemanları yetiştirmeliyiz.

Türkiye’de sosyal hizmet uygulamaları yapılırken bu alanda hem teorik hem de uygulamalı olarak sosyal hizmet eğitimi almış kişilere ihtiyaç olduğu açıktır. Bu eğitimin açık öğretim fakültelerinden alınması imkansızdır. Mesleki yetenek, liyakat bilgi ve beceri sahibi sosyal hizmet uzmanları istiyorsak açık öğretim fakültelerinden sosyal hizmet bölümünü kaldırmalıyız.”

Kamupersoneli.Net Değerlendirmesi: Öncelikle sosyal hizmet mezunlarının yazısını yayımlamaktaki amacımız örgün-açık öğretim ayrımı veya polemiği yapmak değil. Böyle bir düşüncemiz olamaz. Sadece mezun sayısı üzerinden AÖF sosyal hizmet bölümlerinin kapatılması değerlendirmesini yapmamız yanlış olur. Mezun sayısı olarak başka bölümlerde de daha fazla yığılma vardır.

Daha nitelikli mezunlar yetiştirme bağlamında ele aldığımızda her bölümün açık öğretim programının olmaması gerekir. Konumuz sosyal hizmet bölümü olduğu için sosyal hizmet bölümünün de açık öğretim programlarının olmaması faydalı olacaktır.

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

Yorumlar (32)
serap kayalı 3 yıl önce
ne alaka ya.bi̇z okuyoruz si̇z okumayin dercesi̇ne.o zaman si̇zler birakin başka bölüm okuyun olur mu öyle şey Allah aşkina ya
elif 3 yıl önce
Acikogretimde okuyanda bi hayli emek veriyor tabiki karsiligini alicak siz acikogretimden bir adim önde oldugunizi dusunuyorsaniz bu zaten kpss, mülakat vs de varsa farkiniz ortaya koyun isi alin iyi olan kazansın.
Madurlar 3 yıl önce
aöf okuyanlara heryerden darbe ne güzel, hem doğrular yanlışları götürsün hem istenmesinler bu nedir ya? çoğu insan maddi durumu yeterli olmadığı için veya ailesini bırakmayacak durumda olduğu için açıktan okumaya çalılşıyor, hemde aynı zamanda tam zamanlı bir işte çalışırken, bize bu kadar engel niye?
Duygu ka 3 yıl önce
Beden eğitimi lisans mezunu olmayan 15 günlük sertifikalarla nasıl antrenör olabiliyorsa acıkögretimde sosyal hizmet uzmanları olur tabi napalım sistem bu
Mert 3 yıl önce
Sabaha kadar konuşun sonuç değişmez :) Ortada mülakat ve kpss var herkes bileğinin hakkıyla bir yerlere gelir :) okumak isteyene devlet engel olmaz çok çalışan kazanır
Afrasiyab 3 yıl önce
Bence açık öğretim sadece önlisans olmalı açıktan fakülte olmaz sosyal hizmetlerede kıyak geçilmez çünkü 500.000 iibf iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu varken 10.000 mezunu olan sosyal hizmetlere kıyak geçilmez geçilmemelidir.
Musa 3 yıl önce
Uzaktan öğrenilecek bir meslek degil detaylı ve uygulanmalı öğrenilmesi gereken bir meslek kesinlikle hak 8veriyorum. Ayrica Her kezin okuyabileceği bir meslek değil . Saygılar...
Aslıhan 3 yıl önce
sen önce herkes yazmayı öğren bence
sinan B 3 yıl önce
sosyal hizmet uzmanı nitelikli,bilgi ve beceri sahibi olmalıdır.örgün öğretimde bu bilgiler birebir profesörelerden alınıyor. bu meslek açıktan öğrenilmez gerçektens
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın