Takdir Teşekkür Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır? 2019 Sömestr

Takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır sorusunun yanıtı, yaklaşan sömestr tatili öncesinde yüz binlerce öğrenci tarafından sorgulanmaya başladı. Peki Takdir Teşekkür Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

EĞİTİM 05.01.2019, 22:02 Kerim Solak
Takdir Teşekkür Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır? 2019 Sömestr

2018-2019 eğitim ve öğretim yılının yarıyıl tatili için çok az bir zaman kala öğrenciler karnelerinde takdir mi yoksa teşekkür mü alacaklarını merak ediyorlar. Peki, takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan bilgilere göre;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere ise okulun iftihar listesinde yer verilir.

Bir dersin dönem puanı sınavlardan alınan puanların, performans çalışması puanının/puanlarının, varsa proje puanının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde ayrıca hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetik ortalamasından elde edilen puanın aritmetik ortalaması alınarak belirlenir. İşletmelerde beceri eğitiminde dönem puanı, işletmedeki eğitim süresince öğretmen, usta öğretici veya eğitici personel tarafından temrin, proje, iş, deney ve hizmet değerlendirmesinden verilen puanlar, varsa telafi eğitimi süresince okulda temrin, proje, iş ve hizmetlerden aldıkları puanlar ve alanıyla ilgili yarışmalarda alınan ve işletmeye bildirilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Aritmetik ortalama alınırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.

Yorumlar (0)