Talip Geylan: Andımız Geri Gelmeli, Sözleşmeli ve Mülakatlı Öğretmen Alımı Kaldırılmalıdır

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan'dan yeni bir açıklama geldi. Geylan, yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen alımı kaldırılması talebinde bulundu. İşte detaylar...

EĞİTİM 13.09.2018, 15:59
Talip Geylan: Andımız Geri Gelmeli, Sözleşmeli ve Mülakatlı Öğretmen Alımı Kaldırılmalıdır

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle yaptığı basın açıklaması yaptı.

Geylan açıklamalarından ise öğretmen atama talebinin yanı sıra, öğrenci andı ile alakalı olarak talepte bulundu.

Talip Geylan'ın açıklamalarından satır başları;

2018- 2019 eğitim yılı 17 Eylül 2018 tarihinde başlıyor ve bizlerde yeni yıla Bakan Selçuk ile giriyoruz. Umarız, Sayın Selçuk döneminde geçtiğimiz dönemlerde yaşanan hatalar tekrarlanmaz ve eğitim çalışanları için hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasına vesile sağlayacağı bir yıl olacaktır.

2018 yılı sonuna kadar toplamda 40 bin atama daha ve 2019 yılında da 100 bin atama talep ediyoruz.

MEB 2018 yılı 20 bin atama gerçekleştirdi. Bunun üzerine sendikamız olarak atama sayısını yeterli bulmuyoruz ve ek 40 bin atama talebinde bulunuyoruz. Bakanlık hem atama bekleyen öğretmenlerin ve hem de sendikamızın taleplerine duyarsız kalmadı ve 2018 yılı içerisinde 20 bin atama daha yapılacağını duyurdu.

Diğer yandan ek atama ile beraber 2018 yılı için toplam 40 bin atama eğitimlerimizin ihtiyaç duyduğu atama sayının gerisinde kalmaktadır ve ayrıca; geçtiğimiz yıl 63 bin ücretli öğretmen çalıştırılmıştır.

Sendikamız 40 bin ek atama talebinin yarısının yerine getirilecek olmasından dolayı bu sayıyı yetersiz bulmaktadır. Bakanlığın yapacağı atama sayısının 20 bin daha artırılarak toplamda 40 bin atama gerçekleştirilmesi talebinde bulunuyoruz.

Diğer yandan KPSS sonuçlarının iki yıl içerisinde geçerli olmasından dolayı yapılacak 20 bin atama da hem 2017 ve hem de 2018 KPSS sonuçlarına başvuru yapılacaktır.

Eğer 2018 yılı için atama sayısı artırılmaz ise 2017 ve 2018 KPSS’de yüksek puan almış arkadaşlarımız mağdur olacaklardır.

Dolayısıyla 2019 yılında hem ihtiyaçlar hem de beklentiler göz önüne alındığında 100 bin atama yapılması gerekliliktir.

SÖZLEŞMELİ İLE MÜLAKATLI ÖĞRETMEN ALIMLARI KALDIRILMALIDIR

Sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen alımı 2016 yılında getirilmiştir.

O tarihten bu zamana kadar kadrolu alım yapılamamıştır. 2011 yılında kaldırıldığı bilinen sözleşmeli öğretmenlik yeniden üstelik bu defa mülakat ile beraber getirilmesi öğretmen mesleğini yaralamıştır.

Sözleşmeli öğretmenlerin 4 yıl sözleşmeli, 2 yıl da kadrolu olmak üzere toplam 6 yıl çakılı çalıştırılması, tayin hakkı olmaması insani ve ahlaki değildir. Mülakatla öğretmen alımı da tamamen hak gaspının yaşandığı, emek ve alın terinin hiçe sayıldığı bir atama yöntemidir. Mülakat komisyonlarında 5 dakika içerisinde öğretmenlere puan verilmektedir. Üstelik aynı KPSS puanına sahip olmasına rağmen her komisyonun puan takdiri farklı olduğundan adaylara farklı puanlar verilmektedir. Dolayısıyla tamamen sübjektif yaklaşımlara dayanan, alın terini yok sayan mülakat uygulaması kaldırılmalıdır.

EŞLER BİRLEŞTİRİLMELİDİR

Bakanlık her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görevde yer alan ve eş durumuna bağlı olarak başvuru yapabilmelerine olanak sağlamıştır.

Bu olumlu gelişme yaşanmasına rağmen eşi öğretmen olmayan sözleşmelilerin aileleri ne yazık ki birleştirilememiştir.

Sadece iller arası değil, aynı il içinde olmasına rağmen aralarında yüzlerce kilometre mesafe bulunan öğretmenlerimizin de feryatlarına kulak verilmelidir.

YÖNETİCİ ATAMALARI VE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ATAMALARI SINAV SONUÇLARINA GÖRE YAPILMALIDIR

Mülakat her alanda adaletsizliğin önüne geçecektir.

Buna bağlı olarak mülakat sebebiyle atamalarında yaşanan kul hakkı gaspı yaz döneminde derin izler bırakmıştır.

Sendika olarak konuya bağlı kalarak MEB'e rapor sunduk ve hakkaniyetten uzak puanlar verilmesinin önüne geçmesini istenmiştir.

MEB’de gerçekten liyakati sağlamak, makamların ehil kişiler tarafından yönetilmesinin önünü açmak, başarılı okullar ve başarılı öğrenciler oluşturmayı hedefliyorsak, o halde yönetici atamalarında kul hakkı gözetmeliyiz.

ÖĞRENCİ ANDI YENİDEN OKUTULMALIDIR

Öğrenci andı 2013 yılında kaldırılmıştır.

Bizler o dönemde Öğrenci Andında bulunan Türklük kavramının, Anayasa’da tanımlanan Türklük kavramı olduğunu, “Ne Mutlu Türküm Diyene” ifadesinin bir ırka mensubiyet anlamına gelmediğini, milli kimlik ifadesi olduğunu, Öğrenci Andının milletimizi birleştiren, bütünleştiren en önemli unsurlarından biri olduğunu dile getirmiştik.

Öğrenci Andı da bu ruhun kazandırılmasının mihenk taşıdır. Andımız, içeriği ve verdiği duygu bakımından bu amaca hizmet ediyordu. Dolayısıyla Öğrenci Andı 17 Eylül Pazartesi gününden itibaren ve devam eden süreçte okullarımızda yeniden okutulması gerekmektedir.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)