Tekstil Mühendisliği Bölümünü Tercih Edeceklere, Asgari Ücret Kadar Burs Verilecek!

ÖSYM tarafından 2019 yılı YKS sonuçlarının açıklanması ve tercih kılavuzunun yayımlanmasıyla beraber öğrenciler ve veliler tercih maratonu heyecanı yaşamaya başladı. 2019- 2020 eğitim öğretim yılında üniversite tercihi yapacaklara sevindirici haber geldi. Türkiye'de Tekstil Mühendisliği bölümü seçen adaylara asgari ücret kadar burs ödemesi verileceği duyuruldu. İşte detaylar..

EĞİTİM 22.07.2019, 19:06
Tekstil Mühendisliği Bölümünü Tercih Edeceklere, Asgari Ücret Kadar Burs Verilecek!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla beraber öğrenciler ve veliler için tercih maratonu heyecanı başladı.

Adaylar YKS sonuçlarına göre tercih yapacakları üniversiteleri sorgulamaya başladılar ve uzmanlardan tavsiyeler almaktalar.

Üniversitelerin bölümleri ve imkanları konularında araştırma yapan öğrenciler için pek çok fırsat sunuluyor. Üniversitede öğrenim gördüğü esnada öğrencilere asgari ücret kadar burs imkanı sağlanacağı açıklandı.

Tekstil Mühendisliği bölümü seçecek örğenciler maaş gibi öğrenimi sona erene kadar burs ödemesi yapılacak.

Türkiye Tekstil açısından dünyada 7. sırada bulunuyor ancak Türkiye'de nitelikli işgücü anlamında eksiklikler yaşanıyor. Bu nedenle İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği ise Tekstil Mühendisliği'nin önünün açılmasına yardımcı olmak üzere 2019 yılından itibaren Tekstil Mühendisliği’ni yeni kazanan öğrencilere asgari ücret kadar burs ödemesi yapacağını duyurdu.

ŞARTLAR NELER?

Asgari ücret kadar burs ödemesi almak isteyenlerin ilk 20 binde yer alması ve ilk 5 tercihinden birinde Tekstil Mühendisliği bölümünü tercih etmesi gerekmektedir.

20 bin ile 50 bin arasında puan almış olan öğrenciler asgari ücretin yüzde 70’i kadar ve 50 bin ile 80 bin arasında yer alan öğrencilere ise asgari ücretin yüzde 50’si kadar burs ödemesi yapılacaktır.

Ayrıca bu öğrenciler okulunu tamamladıktan sonra sektörde öncelik tanınacak.

Yorumlar (7)
Vazgeçtim 4 hafta önce
Yazacaktım bu yazıyı görünce vazgeçtim
Cihan 4 hafta önce
Özel sektörde çalışanlara yasada en az asgari ücret yapılırsa iyi olur. Yoksa bizden olanlar daha düşük çalışacağız
Servet 4 hafta önce
Bence ne tekstil e nede mühendisliğine hiç bulaşmayın.
Merve 4 hafta önce
Bursu 4 yıl her ay mı alcaz?
Elif 4 hafta önce
Neden ilk 80 k her yazana diyin heves kırıcı ayni bölümü okuduğum kişinin o kadar burs alıp benim alamamam.
Başak 4 hafta önce
Hangi puan türünden alıyor acaba
Kamu yönetimi mezunuyum 3 hafta önce
Kamu yönetimi mezunuyum kamu yönetimi mezunlarına kadro açılmasını istiyoruz Kamu yönetimi mezunlarına ağırlık verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun bizlere farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır lütfennnnnnnnn gerçekten bekliyoruz lütfennnnnnnnn