TEOG'da Alternatif 3 Model Bir Arada Bakanlar Kuruluna Sunulacak

MEB tarafından TEOG'un yerine konuşulan 3 model birleştirildi. Bakanlık modelin son halini Bakanlar Kuruluna sunacak. Söz konusu modelde belirlenecek kategorilerde liselerden birinin yapacağı sınavın aynı düzeydeki liselerde geçerli olabilmesi tartışılıyor.

EĞİTİM 29.09.2017, 09:55 Batuhan
TEOG'da Alternatif 3 Model Bir Arada Bakanlar Kuruluna Sunulacak

Milli eğitim Bakanlığı (MEB), liselere geçişte puan olarak kullanılacak ya da geçişte kullanılmayacak, ancak "hormonlu notların" önüne geçecek herhangi bir merkezi sınavı planlanmadığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TEOG yerine gelecek sistem için çalışma grubu oluşturuldu. Söz konusu grupta öne çıkan "sadece yüzde 10'luk başarılı öğrenci dilimine sınav" fikri rafa kaldırıldı. 

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı "her lisenin kendi sınavını yapması, ortaokul sertifikasyon sistemi ve ortaokul bazlı yerleştirme" modelini içeren üç formülü birleştirme yoluna gidildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SUNULACAK

Bakanlar Kurulu için hazırlanacak sunumu da bu hatlarda şekillendirdi. Yeni sistem, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

ORTAOKUL BAŞARILARI BAZ ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modeline göre fen lisesi, sosyal bilimler liseleri ve başarılı Anadolu liselerine gitmeye aday yüzde 5'lik dilimdeki başarılı öğrencilerin ortaokul notlarına göre belirlenmesinin ilk unsur olduğu öğrenildi. Öğrencilerin ortaokul boyunca elde ettikleri notlar okullarında katıldıkları etkinlikler kazandıkları başarılar temel alınacak. Bu notların temel alınması ile bitirme notu belirlenecek ve bu not öğrencilerin lise sınavlarına katılabilmelerinin anahtarı olacak. 

ADRESE DAYALI YERLEŞTİRME

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan modele göre 1.3 milyon öğrencinin yüzde 95'inin ise adrese dayalı sistemle liselere yerleştirilmesi planlanıyor. Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin bir açıklama yaptı. Tekin, açıklamalarında "hormonlu not" kaygısının önüne geçmek için her dersten birer sınavın merkezi olarak yapılacağı yönündeki haberleri de yalanladı. 

"MEDYADA SPEKÜLASYON YAPILIYOR"

MEB Müsteşarı Tekin söz konusu açıklamasında "Kademeler arası geçişle ilgili medyada çokça spekülasyon yapılıyor. Anlaşılan herkes gönlünden geçeni yazıyor. Yazılanların hiçbiri doğru değil. Bakanlıkça resmi olarak açıklanmayan hiçbir şeye itibar edilmemesi gerektiğinin altını özellikle çizmek isterim" ifadelerine yer verdi.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)