‘TEOG Kaldırılsın’ Görüşüne Eğitimcilerin Yorumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'TEOG kaldırılsın' isteği eğitim camiasında tartışmalara neden oldu. TEOG ile ilgili eğitimcilerin yorumlarını haberimizde paylaşıyoruz...

EĞİTİM 16.09.2017, 15:45 16.09.2017, 16:04
‘TEOG Kaldırılsın’ Görüşüne Eğitimcilerin Yorumu

Dün akşam katıldığı özel bir söyleşide çarpıcı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEOG hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi olan (TEOG), her yıl yaklaşık olarak 1.2 milyon öğrencinin liselere yerleşebilmesi için kullanılan sınav sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı” sözleriyle dikkatleri çekti.

Biz TEOG’la Mı Geldik?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEOG ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında; "Şu anda tabii yine milli eğitimde bazı eksiklerimiz yok mu? Var. Bunları da aşacağız. Mesela en büyük eksiklerden bir tanesi, bugün arkadaşlarım söyledi, çünkü ben talimatım verildiği zaman bu talimatın biteceğini biliyordum. Mesela ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün.

Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin. Bindirilmiş kıtalara dönüyoruz. Olmaz. Bir de ister istemez anneler babalar ne yapıyor? 'TEOG sınavı, çocuğumu kursa göndereceğim.' Bunlardan artık bizim sıyrılmamız lazım. Yapmamız gereken şey nedir? Bir, okullardaki seviyeyi yükseltmek.

Kendi Öğretmenlerimiz Bize Yeter

Başbakanlığım döneminde de bunun talimatını verdim. Hafta sonlarında biz bazı okullarımızda Milli Eğitim'in kendi öğretmenleri vasıtasıyla takviye dersleri verelim. Bu öğretmenlerimize bunun karşılığında da bir bedel ödeyelim. Hem öğretmenlerimiz bunun karşılığında da 3-5 kuruş daha fazla bir imkan elde etmiş olur hem de bu takviye kurslarına gelmek isteyen öğrenciler gelir, seviyelerini daha da yükseltirler. Öyle gidip 'Birilerine imkan sağlayalım, avanta sağlayalım?' Böyle bir şey olmayacak.

Bunu da Nabi Bey'in döneminde başlattık. Bunun şimdi yine aynı şekilde yürümesi lazım. Durup dururken birilerini ihya etmenin anlamı yok. Kendi öğretmenlerimiz bize yeter. Devlet olarak da bizim devletimiz bunu karşılayacak güçtedir. Hiç birilerini abad etmenin, ihya etmenin yolu da yok" ifadelerine yer verdi.

Eğitimciler Yerine Gelecek Sistem İçin Endişeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG ile ilgili yapmış olduğu açıklama, eğitim camiasında tartışmalara neden oldu.

Erdoğan'ın milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren TEOG'un kaldırılması isteğiyle, eğitimciler yerine nasıl bir sistem geleceği konusunda endişeleniyor. TEOG’un kalkmasının yararlı olacağını söyleyenler bulunduğu gibi, sistemi değiştirmedikten sonra sadece sınavın kaldırılmasının çözüm olamayacağını belirtenler de oldu. Eğitimciler özellikle ‘şişirme not’ tehlikesine dikkat çekti.

TEOG yerine nasıl bir sistem gelebilir? sorusuna eğitimcilerden gelen yanıtlar şu şekilde:

‘Değerlendirme Sistemi Olmak Zorunda’

Nurullah Dal (Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı)

“Sınavsız eğitim sistemi mümkün değil. Değerlendirme sistemi olmak zorunda. TEOG bunun bir aracı. Ama tek başına TEOG olunca sıkıntı çıkıyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı’na katılıyorum. TEOG kaldırılmalı ama yerine öğrencilerin sanatsal, sportif, kültürel, akademik başarılarını ölçebilen bir değerlendirme sistemine geçilmeli. Çünkü tek başına teste dayalı geçişle öğrencileri okullara yerleştirmek doğru olmuyor.“

Sınav Adaleti Sağlıyor

Hatice Yılmaz (Eğitim uzmanı)

“Sınavla eğitim kalitesi arasında ilişki yok. Merkezi ölçme ve değerlendirme sistemi olmazsa şişirme notlarla öğrenciler bu okullara başvurabilir. TEOG’da binlerce birinci çıksa da her şeye rağmen bilen ile bilmeyen ayrılıyor. TEOG kalkarsa bugüne kadar eğitimde yapılan 3 kuruşluk yatırım da gider. Sınavı savunmuyorum ama bu sistemde sınav adaleti sağlıyor.”

Sınav Odaklı Sisteme Karşıyız

Orhan Yıldırım (Eğitim-İş Genel Başkanı)

“Çocukların erken yaşlardan itibaren sınava odaklanmaları doğru değil. TEOG ve benzeri sınav odaklı sisteme karşıyız. Eşit şekilde her çocuğun eğitim aldığı, gelişmiş ülkelerdeki gibi değerlendirme sistemi uygulanmalı. Türkiye’de sayısı hızla artan özel okullarla birlikte TEOG’un kaldırılması durumunda şişirme notlarla öğrenciler okullara başvurur. Köklü okulların yapısı bozulur. Haksızlıklar ortaya çıkar. Endişeliyiz. Çünkü imam hatip okulu mezunlarının başarı düzeyleri düşük.

TEOG kaldırıldığında bu kez imam hatiplerin başarısızlık seviyesi görülmez hale gelecek. Bu okullarına öğrenciler bu yolla yönlendirilmiş olacak. Köklü okulların yapısı bozulacak. Adaletsizlik ortaya çıkacak. Şişirme notlar artacak. Bunun kontrolü daha da zorlaşacak. Bu fikir imam hatiplerin başarısızlık durumu ortaya çıktığında neden gündeme geldi? Cumhurbaşkanı hangi eğitimcilere danıştı? Hangi araştırmalar yapıldı? Bu görüşün bilimsel altyapısı ne?”

TEOG Gider, SEOG Gelir

İsmail Koncuk (Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı)

“TEOG kaldırılmalı sözü kulağa hoş geliyor ama Anadolu, fen liselerine nasıl öğrenci yerleştirilecek? Okuldaki not ortalaması alınarak sağlıklı sonuçlar ortaya çıkmayacağını hepimiz biliyoruz. Bu eğitim sistemiyle TEOG yerine başka bir şey koymak durumundasınız. TEOG gider, SEOG gelir. Şu an TEOG kalkarsa kaos olur. Bir şekilde öğrenci seçmek durumunda kalırsınız. Cumhurbaşkanı hayalini söylemiş. Gelecek yıl uygulanamaz. Gerçekçi değil. Çözüm bütün öğrencilerin yerleşeceği tek lise türünü oluşturmak. Okul sayını artırmak. Sürahideki suyu eşit dağıtmak.”

Eğitim Sistemi Alarm Veriyor

Feray Aytekin Aydoğan ( Eğitim-Sen Genel Başkanı)

“Yılladır öğrencilerin yarışa dayalı yer aldığı eğitim sistemini doğru bulmuyoruz. Çocukların bütün becerilerinin dikkate alınmasını istiyoruz. Ama bugün müfredat ve diğer süreçlerde olduğu gibi hazırlık, ön çalışma yapılmadan açıklama yapılıyor. Açıklamadaki ‘Artık’ kelimesi, eğitim sisteminin artık alarm verdiği, çocuklara zarar verdiğini gösteren kanıtların var olduğu anlamına geliyor. Eğitim yap-boz tahtasına döndü. Sınavların kaldırılmasını biz de destekliyoruz ama bunun koşulları ne olacak?

İmam hatip okullarının başarısızlığı ortada. Geçtiğimiz günlerde MEB üst düzey yetkilileri hafızlık programı uygulayan okulların ve imam hatiplerin kalitesinin arttırılması, buradaki öğrencilerin nitelikli okullara gidebilmesi için düzenleme yapılacağını söyledi. Bunların ardından “TEOG kalksın” açıklaması geldi. Çocuklar üzerinden başka bir torpil mi oluşturulacak? İmam hatiplerin başarısızlığı konuşulurken bu açıklama tesadüf mü?”

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (2)
Ahmet 2 yıl önce
Teog kaldırılsın çocuklar yarış atı gibi deniyor, peki kalktığında her okulun sınavı olursa çocuklar daha fazla (belki de 10-15) okulun sınavına girmeyecek mi? Daha fazla yarış atları olmayacak mı? Sınavsız sistem olsa şişirme notlarla iyi liselere giriş yapılmayacak mı? Torpil tavan yapmayacak mı?
Okan 2 yıl önce
teog kaldırılması kararı için niçin eylül ayı beklendi? yaz tatiline çıkarken niçin bu karar alınmadı? yaz talinde çocuklar niçin bir ay önce okula başladı?