TEOG Kalktı ! Yüzde 5'lik Kesime Merkezi Sınav Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TEPG'un kaldırıldığını açıkladı. Bu kapsamda yeni sisteme ilişkin en başarılı yüzde 5'lik kesime sınav yapılması öngörülüyor.

TEOG Kalktı ! Yüzde 5'lik Kesime Merkezi Sınav Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı TV programında TEPG değerlendirmesinden sonra öğrencilere müjde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından geldi.

Bakan Yılmaz yaptığı açıklamasında TEOG'un bu sene uygulanmayacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TEOG'un kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin bir soru üzerine yaptığı açıklamasında "Bu yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı yapılmayacak" dedi.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklamalarında velilerin endişe etmesini gerektirecek bir durumun olmadığı ifade etti. Ayrıca Bakan Yılmaz konu ile ilgili olarak ""Tüm velilerimizden istirhamım şu ki; evlatlarınız evladımız; kafalarında en ufacık bir soru dahi olmasın. Kendilerini kaygıya, sıkıntıya düşürecek hiçbir şey olmayacaktır" açıklamasını yaptı.

YÜZDE 5'LİK KISIM İÇİN MERKEZİ SINAV YAPILMAYA DEVAM EDİLECEK

TEOG'un yerine getirilmesi düşünülen "Performans belirleme sınavı" 5-12'nci sınıf arasında gerçekleştirilecek. En başarılı yüzde 5'lik dilim için merkezi sınav yapılmaya devam edilecek. Yüzde 95 ise tercihine göre eğitim alacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG'dan sonra yeni eğitim modeline son şeklini veriyor. En başarılı yüzde 5'lik dilim için merkezi sınav yapılmaya devam edilecek. Yüzde 95'lik kısım ise düz lise, imam hatip, meslek teknik liseleri arasında tercihine göre eğitim alacak. MEB, TEOG'dan sonra kurulacak sistemin ana hatlarını belirledi. TEOG bu sene uygulanmayacak. Ancak en başarılı yüzde 5'lik öğrenciler ile en çok tercih edilen okullara yerleştirme merkezi sınav sistemiyle yapılacak. Öğrencilerin, akademik, sosyal, sportif ve sanatsal becerileri yakından takip edilecek ve bu başarılar üzerinden okul, öğretmen ve yönetici performans sistemi getirilecek. 

EŞ DEĞERLİK SAĞLANMAK İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK

Türkiye genelindeki tüm okulların standartlarında eş değerlik sağlamak için yeni bir çalışma yürütülecek. Bakanlar Kurulu'na sunulacak yeni modelde 'eğitimin bir bütün olduğu ve tüm sınavların yükseköğretimi amaçladığı belirtilerek, yeni modelin yükseköğretim sistemini de değiştirecek' şekilde yeniden planlanması öngörülecek. MEB, Avrupa'da ve OECD ülkelerinin çoğunun eğitim sisteminde uygulanan 'lise bitirme' sınavının yükseköğretime giriş ile koordineli olarak yeniden planlanacak. Getirilmesi düşünülen yeni sistemin ayrıntıları şöyle:

TEOG, liseye yerleştirmek için değil okul, öğretmen ve yöneticilerin performansı ölçmek için devam edecek. İsmi TEOG olmayacak. Performans belirleme sınavı olacak. Yerleştirmede kullanılmayacak.

PERFORMANS ÖLÇME SİSTEMİ

Performans ölçme sistemi 5-12'inci sınıf arasında gerçekleştirilecek. Böylelikle öğrencinin akademi, sosyal, sportif, sanatsal tüm becerileri takip edilebilecek.

Öğrencinin performansı ile okul, öğretmen ve yöneticilerin performans kodlaması yapılacak.

GÜVENİ BOZACAK UYGULAMALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Alanlarında en başarılı yüzde 5'lik dilimde bulunan öğrenciler, Fen, Sosyal Bilim, Güzel Sanatlar ve Spor liseleri arasında en çok talep gören okullara yerleştirilmesi merkezi sınavla yapılacak. Böylelikle okullar arasında farklı uygulamalar, istismar, toplumsal güveni bozacak uygulamaların önüne geçilecek.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 10:36
YORUM EKLE