TEOG'un Kaldırılması Geriye 1 Milyarlık Pazar Hacmi Bıraktı

TEOG Sınavının kaldırılması 120 bin kursa giden öğrencinin mağduriyet yaşamasına neden oldu.

EĞİTİM 20.09.2017, 11:24
TEOG'un Kaldırılması Geriye 1 Milyarlık Pazar Hacmi Bıraktı

TEOG Sınavının kaldırılması ile 120 bin kursa giden öğrencinin mağduriyet yaşadı. Sınava girecek öğrenciler, kurs ve test kitapları için 1 milyarlık bütçe ayırmaya hazırlanıyordu.

TEOG sınavının kaldırılmasının ülkemize yarattığı pazar hacmi 1 milyar TL'yi bulduğu belirtildi.

Yeni Sistem TEOG Kadar İlgi Görmeyecek

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının kaldırılmasının ardından, öğrenciler, veliler ve eğitimciler tarafından nasıl bir sistem uygulanacağı merakla bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ile başlayan süreç, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın TEOG sınavının bu yıl yapılmayacağını açıklamasıyla son buldu.

İptal edilen TEOG sınavına, 1 milyon 200 bin öğrencinin gireceği bekleniyordu. Habertürk'ün haberine göre, özel eğitim kurumlarının temsilcileri yeni sistemde sınavın TEOG kadar yaygın olmayacağı, dolayısıyla kurs ve test kitaplarına ilginin aynı ölçülerde olamayacağını belirtiyor.

800 Milyon TL’yi Aşan Kurs Masrafları

120 bin öğrenci sınavda başarılı olabilmek için fiyatları yıllık 3 bin ile 10 bin TL arasında değişen özel kurslara gitme hazırlığı içerisindeydi. Rakamlar göz önüne alındığında sadece TEOG için özel kurs hizmeti veren kurumların pazar hacminin 800 milyon TL'yi aştığı gözlemleniyor.

1 Milyar TL’lik Pazar Hacmi

Kursun dışında kitap için fiyatları 50 ile 100 TL arasında olan hazırlık kitapları ile ortalama 50 TL'yi bulan diğer okul malzemeleriyle birlikte, TEOG'un ülkemizde yarattığı pazarın hacmi 1 milyar TL'yi buluyor.
Sınavdan daha yüksek puan almak isteyen öğrenciler, 50 ile 300 TL arasında değişen ücret karşılığında özel ders almayı tercih ediyor.

Özel kurslara giderek hayal ettiği liselere girmek isteyen öğrenci sayısı, sınava girecek toplam öğrenci sayısının yüzde 10'unu oluşturuyor. TEOG için peşin ödenen kurs ücretleri, sınavın iptal edilmesinin ardından, ödemesi yapılan ücretlerin iade edilip edilmeyeceği ise tartışmaların başlamasına neden oldu. 

Ödemesi Yapılan Kitapların Ücretleri İade Edilecek Mi?

Sınava hazırlıkların başlaması ile test kitapları satan kırtasiyeler, yayınevlerinden kitap siparişlerini eğitim-öğretim yılı öncesinde verdi. TEOG sınavının iptal edilmesi ile gerekliliği ortadan kalkan kitaplar için kırtasiyeler ödemeleri gerçekleştirdi.

Sınav iptali ile birlikte artık ihtiyaç duyulmayan kitapların geri ödemesinin yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmadı.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)