Terörle Mücadele ve 15 Temmuz Şehitlerinin Yakınları Özel Öğrenci Olarak Eğitim Alabilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi sitesinde, Terörle Mücadele ve 15 Temmuz Şehitlerinin Yakınları Özel Öğrenci Olarak Eğitim alabilmelerine ilişkin bir duyuru yayımladı.

Terörle Mücadele ve 15 Temmuz Şehitlerinin Yakınları Özel Öğrenci Olarak Eğitim Alabilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi sitesinde yayımlanan duyuru ile  Terörle Mücadele ve 15 Temmuz Şehitlerinin Yakınları Özel Öğrenci Olarak Eğitim alabilme usul ve esasları açıklandı.

Buna göre; Halen kayıtlı oldukları yükseköğretim programı ile aynı şartları (program isminin aynı olması, öğretim dili yabancı dil olan programlardaki öğrencilerin öğretim dili yabancı dil olan programlara, öğretim dili Türkçe olan programlardaki öğrencilerin öğretim dili Türkçe, öğretim dili en az %30 yabancı dil olan programlardaki öğrencilerin öğretim dili en az %30 yabancı dil olan programlarda), sağlayan ve öğrencinin devam edebileceği sınıfı bulunan programlara sahip yükseköğretim kurumlarına 3713 özel öğrenci statüsü için başvuru yapabileceklerine, ikinci öğretim programlarında kayıtlı öğrencilerin birinci öğretim programlarına başvuru yapabilecek.

Öğrencinin kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışındaki diğer illerde devlet yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin devlet yükseköğretim kurumlarındaki programlara, vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin vakıf yükseköğretim kurumlarına öğrencinin başvuracağı ilde vakıf yükseköğretim kurumu bulunmaması halinde devlet yükseköğretim kurumlarına başvuru yapabilecek.

Öğrenciler, yükseköğretim kurumlarına 1 Ağustos - 15 Ağustos 2017 mesai bitimine kadar başvuru yapabilecekler.

Öğrenciler halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi (e-devlet üzerinden alınan öğrenci belgeleri kabul edilecektir.) ile öğrenim gördükleri programın öğretim diline ilişkin belgeleri özel öğrenci olarak devam etmek istedikleri yükseköğretim kurumuna teslim edecek.

Öğrencinin 3713 özel öğrenci statüsünde eğitim aldığı yükseköğretim kurumunda eğitimini başarı ile tamamlayarak mezuniyeti hak etmesi durumunda kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu tarafından herhangi bir intibak işlemi yapılmadan diploması düzenlenecek.

Öğrencilerin istedikleri takdirde 3713 özel öğrenci statüsünde eğitim aldıkları yükseköğretim kurumundan kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumuna geri dönebilmesine ve bu öğrencilere kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumu tarafından da yukarıdaki intibak işlemlerinin uygulanmasına, karar verildi.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 17:11
YORUM EKLE