Tüm Velilerin Dikkatine ! Okul Kayıt Ücretlerine İlişkin Önemli Açıklama

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci okul kayıt ücretlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

EĞİTİM 16.09.2017, 14:25 16.09.2017, 15:35
Tüm Velilerin Dikkatine ! Okul Kayıt Ücretlerine İlişkin Önemli Açıklama

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci okul kayıt ücretleriyle ilgili velilerden anormal fiyatlar duyduklarını söyleyerek bu konuya bir düzenleme getirilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Çok Uçuk Rakamlar Söyleniyor !

Ömer Faruk Yelkenci okul aile birliklerin velilerin zırası ile bağış yapabilecekleri ifade ederken, okul idarelerinin kayıt ücreti alamayacaklarının üstünde durdu. Yelkenci bu konuda kendilerine çok sayıda şikayet geldiğini ifade ettiği açıklamasında şunlara yer verdi;

"Okul idarelerimiz kayıt ücreti alamaz. 3,5,7,9 bin lira gibi rakamlar söyleniyor, bunlarla ilgili geçen yıl iki soruşturmamız oldu, iki okul müdürü de ceza aldı.

Geçen yıl ilçelere giderek okul müdürlerimizle toplantı yaptım. Orada sorunları dinledim, bu konuyu altını çizerek söyledim; 'böyle bir şey bize geldiğinde kesinlikle inceleme ve soruşturma başlatırız, sonucunda ne çıkarsa buna katlanırsınız.' Bu konu söyleniyor, basında bir kaç yerde ben de okudum, bu dönem bir şikayet dilekçesi aldık. Bunu, incelenmesi ve soruşturulması için ilgili birimlere havale ettik. İnsanların yaklaşımı şu şekilde oluyor, o okula gitmek istiyor, 'yüksek para isteniyor' deniyor, o zaman 'lütfen bize bir şikayet dilekçesi gönderin' diyoruz, yok, şikayet dilekçesi yazılmadığı zaman iddia edildiği gibi düzen varsa, velinin bunu bize ulaştırması lazım."

Velilerimizin Yazılı Dilekçe İle Başvurmalarını İstiyoruz

Milli Eğitim Müdürü Yelkenci okulların velilerden alınacak kayıt ücretlerine ihtiyaçlarının olmadığını ifade ettiği açıklamasında şunlara yer verdi;

"Bunları topladıkları zaman ne o paraların hesabını verebilirler ne de onları harcayacak yer bulabilirler. Dolayısıyla böyle bir şeyle karşılaştıklarında veliler, bize şikayet dilekçelerini vermeleri halinde gereğini yapıp bununla ilgili tedbirleri alıyoruz. Bu konudaki yaklaşımımız da bu kadar nettir. Devletimiz çok güçlü, ekonomik olarak da çok güçlü, yatırımlar konusunda da hiçbir sıkıntımız yok. Ayrıca büyük bakım onarımlar, neredeyse bir okul yapmış kadar yapılıyor.

Geçen yıl 350 civarında bakım, onarım yapıldı, çok büyük bir rakam, çok büyük bir sayı bu. Okulların yakıt giderlerini de devletimiz karşılıyor. Personel ihtiyacı gibi hususlarda ihtiyaçlar oluyor. Okulun daha temiz, daha güvenli olabilmesi için gerekli personeli sağlamada okul aile birliğine yapılan bağışlar katkı sağlıyor. Bunların ötesinde bağış almak, eldeki parayı harcayamamak demek, ben böyle bir şeyin olmaması gerektiğini söylüyorum, varsa velilerimizin mutlaka bize yazılı olarak dilekçeyle başvurmalarını istiyoruz."

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)