Türk - Japon Üniversitesi Kuruluyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yeni bir üniversite kurulmasına ilişkin bir kanun teklifi verildi.

EĞİTİM 16.02.2017, 13:53 16.02.2017, 14:29
Türk - Japon Üniversitesi Kuruluyor

Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan Türk - Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin Kuruluşuna ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verildi. 

Söz konusu kanun teklifi Başbakan Binali Yıldırım tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderildi. Kanun teklifinde tasarının detayları, gerekçe ve genel maddeler belirtilmiştir.

Kanun teklifinde Türk - Japon Üniversitesinin kurulması belirtilmiştir. Gerekçe olarak ise şu ifadelere yer verilmiştir;

GEREKÇE 

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Japonya Hükümeti arasında, 3/5/2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ile Japonya Arasında Stratejik Ortaklık Kurulmasına İlişkin Ortak Bildiri ve 7/1/2014 tarihinde Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin Kurulmasına Dair İşbirliği Muhtırası imzalanmıştır. Bu Bildiri ve Muhtıra çerçevesinde, Türkiye ile Japonya arasında bilimsel ve teknolojik işbirliğinin teşvik edilmesi ve iki ülke arasındaki akademik değişimlerin ilerletilmesi, akademik ve araştırma mükemmeliyeti bakımından bir merkez olması amacıyla, 30/6/2016 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Japonya Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin Kurulmasına Dair Anlaşma” imzalanmış ve 19/8/2016 tarihli ve 6742 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunmuştur. Anlaşmanın 1 inci maddesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilecek Kanun ile Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kurulması öngörülmüştür. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin ve bu Üniversitenin resmi bütçesine katkı sağlamak, devamlı gelişimini desteklemek üzere Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Vakfının kuruluşunu sağlamak amacıyla bu Kanun Tasarısı hazırlanmıştır.

Ayrıca kanun teklifinde 9 maddelik ve 1 geçici maddelik gerekçe de belirtilmiştir. Söz konusu madde gerekçelerini www.kamupersoneli.net olarak aşağıda paylaşıyoruz.

TÜM DETAYLAR

Kamupersoneli.net | ÖZEL HABER

Yorumlar (0)