Alexa
banner634

Türkiye Matematikte 70 Ülke Arasında 49'uncu Sırada Yer Alıyor

Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesini hayata geçirdi. Projenin ilk sonuçlarına göre, Türkiye matematikte 70 ülke arasında 49'uncu sırada yer alıyor.

Türkiye Matematikte 70 Ülke Arasında 49'uncu Sırada Yer Alıyor

Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesini hayata geçirdi. Projenin ilk sonuçlarına göre, Türkiye matematikte 70 ülke arasında 49'uncu sırada yer alıyor.

01 Aralık 2017 Cuma 09:36
Türkiye Matematikte 70 Ülke Arasında 49'uncu Sırada Yer Alıyor

Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesi'ni hayata geçirdi. 

"Eğitimde uluslararası PISA'ya alternatif ölçme sistemi" diye nitelendirilen MEB projesi ABİDE'nin ilkinde, 81 ilde 1299 okuldan 38 bin 8'inci sınıf öğrencisinin Türkçe, fen, matematik ve sosyal bilgiler yeterliliği ölçüldü. ‘ileriye yönelik eğitim politikalarının geliştirilmesinde kullanmak’ üzere hayata geçirilen ABİDE projesinin ilk sonuçları çıktı. 

İlk Sonuçlar Çıktı

Projenin sonuçlarına göre öğrencilerin yüzde 26.4'ü matematik, yüzde 17.9'u fende en alt düzeyde. 81 il 495 ilçedeki 1299 okuldan 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapılan araştırmada Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler olmak üzere 4 dersten çoktan seçmeli ve açık uçlu sorular yer aldı.

Her dersten 51 soru yöneltilen proje çalışmasında başarıyı etkileyen faktörler de ölçüldü. Habertürk'ün haberine göre, araştırma ikinci kez 2018 Mart'ında 50 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak ve değerler karşılaştırılacak. 

Söz konusu ABİDE projesine göre:

Annenin Eğitimi Başarıyı Getiriyor

Akran Zorbalığı: Akran zorbalığıyla karşılaşan öğrencinin başarısı düşüyor. Akademik başarısı yüksek öğrenciler daha fazla akran zorbalığıyla karşılaşıyor. Bu sonuç PISA ve TIMMS verilerinde de görülüyor.

Annenin Eğitimi: Annenin eğitim düzeyi yükseldikçe öğrencinin başarısı artıyor. Üniversite, mastır ve doktoralı annelerin çocukları diğerlerine göre daha başarılı. Bu TIMSS raporuyla örtüşüyor.

Özgüven: Derslerle ilgili özgüveni artan öğrencinin başarısı da artıyor.


Kursa Giden: Destekleme ve yetiştirme kurslarına her iki dönem gidenler daha başarılı.

Aile Baskısı: Akademik başarı için baskı olumsuz etki yapıyor. Ama destek olumluysa başarı yükseliyor.

Çok Ödev: Öğretmen çok ödev verdikçe başarı düşüyor.

Öğretmenin Kıdemi: Öğretmenin deneyimi başarıyı yükseltiyor.

Türkiye Matematikte 70 Ülke İçinde 49’uncu Sırada

15 yaşındaki öğrencilerin matematik, fen ve okuma alanındaki becerilerini 6 düzeyde ölçen OECD'nin yaptığı PISA 2015'te Türkiye 70 ülke içinde matematikte 49. fende 52. ve okumada ise 50. sırada yer aldı. 34 OECD ülkesi içinde sondan 2'nci oldu.

Fen: 5-6 düzeyi bir ülkenin bilim insanı potansiyelini de gösterir. 6 olan en üst düzeyin OECD ortalaması 1.1 iken, Türkiye'nin bu düzeyde oranı 0, yani en üst düzeyde tek öğrencisi bile yok. Yine üst düzey 5'te OECD ortalaması 6.7 iken Türkiye'de 0.3. fen okuryazarlığı alanında Türkiye'de 1. düzey ve altında (alt yeterlik düzeyi) bulunan öğrenci oranları yüzde 44.4. OECD ülkelerinde oran yüzde23.3.

Okuduğunu Anlama (Türkçe):  PISA 2015'te 1. düzey ve altında (alt yeterlik düzeyi) bulunan öğrenci oranları Türkiye'de yüzde 30. OECD ortalaması yüzde 20.1. En üst düzey (5-6) 0.06 iken OECD ortalaması 8.3.

Matematik: 1. düzey ve altında (alt yeterlik düzeyi) bulunan öğrenci oranları Türkiye'nin 51.3. Bu oran OECD ülkelerinde 23.4 En üst düzey (5-6) toplam öğrenci oranı 2.01 iken OECD ortalaması 10.7.

Kamupersoneli.net - ANKARA

►►►2018 KPSS ÖNLİSANS HAZIRLIK İÇİN TIKLAYIN

Son Güncelleme: 01.12.2017 11:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner654

banner631