Üniversite Kayıt Tarihleri Değişti ! YKS Üniversite Kayıtları Hangi Tarihlerde Yapılacak?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından YKS tercih sonuçları açıklandı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar üniversite kayıt tarihlerini beklemeye başladılar. Bunun yanı sıra YÖK tarafından bir açıklama yapıldı ve kayıt tarihleri değişti. Peki adaylar üniversite kayıtlarını hangi tarihler arasında yapacak? İşte detaylar...

EĞİTİM 16.08.2019, 08:13
Üniversite Kayıt Tarihleri Değişti ! YKS Üniversite Kayıtları Hangi Tarihlerde Yapılacak?

2019-2020 eğitim öğretim döneminde bir yükseköğretim programında eğitim görmeye hak kazanan birçok kişinin araştırdığı konular arasında üniversite kayıtları yer alıyor. Adaylar kayıt süreci hakkında bilgi araştırması yaparken hangi tarihler arasında kayıtların gerçekleştirileceğini sorguluyorlar.

İlk etapta 19 - 21 Ağustos 2019 tarihleri arasında üniversite kayıtları gerçekleştirilecekti. Ancak yeni bir düzenleme yapıldı ve 16-21 Ağustos tarihleri arasında üniversite kayıtlarının yapılacağı belirtildi.

Üniversitelere doğrudan yapılacak kayıtlarda ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. Doğrudan kayıtlar, 19-23 Ağustos tarihlerinde okullar tarafından kabul edilecek.

EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

Geçtiğimiz yıl ise YKS tercihleri Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 7 Ağustos ile 14 Ağustos tarihleri arasında alınmıştı. Ayrıca sonuçlar ise 31 Ağustos'ta duyurulmuş ek tercihler 14-20 Eylül tarih aralığında gerçekleştirilmişti.

Bu bilgiler kapsamında yine bu seneyki ek tercih sürecinin Ağustos ayının son haftasında başlması beklenmektedir. 

Üniversitelere kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar ÖSYM'ye bildirilecek ve bu bağlamda boş kontenjanlar için ek tercihler alınacak.

2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Yorumlar (0)