Üniversiteli Gençler Yaz Okulu Projesine Başvurular Başladı

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından 3. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu projesi başlatılacağı ifade edilmişti. Bu proje projelerin başladığı duyuruldu.

EĞİTİM 04.02.2017, 17:45
Üniversiteli Gençler Yaz Okulu Projesine Başvurular Başladı

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından 3. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu projesine başvuruların başladığı duyuruldu. İlk defa düzenlenen bu proje kapsamında başvuruların 3 Nisan  2017'ye kadar devam edeceği ifade edildi.

Üniversite tarafından yapılan yazılı açıklamada, ise projenin 28 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında üniversitenin Türkistan Yerleşkesinde yapılmasının planladığı ifade edildi.

Başvuruların 3 Nisan 2017'ye kadar süreceği bu projeye, sosyal bilimler alanının çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatlarının yanı sıra, Türk dili ve edebiyatı, sosyoloji, uluslararası ilişkiler, dil bilim, siyaset bilimi, filoloji, hukuk, felsefe, tarih ve ilahiyat bölümlerde okuyan birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin kabul edileceği duyuruldu.

Kayıtların, öğrencilerin kendi üniversitelerinin dış ilişkiler birimi ya da fakülte bölümleri tarafından yapılacağı duyurulurken, üniversite tarafından herhangi bir kayıtların alınmayacağı ifade edildi.

Öğrencilerin kayıt yaptırırken Kazakça, Rusça bilen öğrencilerin seviyelerini, Kiril Alfabesi bilip bilmediklerini belirtme zorunluluğu olduğuna vurgu yapıldı.

İHTİYAÇLAR ÜNİVERSİTEDEN

Yapılan açıklamalarda değerlendirmelere yer verilen Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, bu program ile Türk dünyasından gelen öğrencilerin, Türkiye Türkçesi, Kazak Türkçesi, Özbek Türkçesi, Rusça, Türkoloji, tarih, kültür, edebiyat, coğrafya ve Türk dünyasının büyük şahsiyetleri hakkında eğitim ve öğretim göreceğini, görsel hafızalarını zenginleştirici tarihi ve kültürel olan mekanlara gezilerin yapılacağının planlanıldığı ifade edildi.

Ayrıca yıldız bu ifadelerde bulundu:

"Kazakistan içerisinden gelecek öğrencilere de Türkçe eğitimi verilecektir. Bunun yanında projeye katılan öğrenciler, uçak biletlerini kendileri alarak gelecekler, ders, gezi, şehirlerarası ulaşım, barınma, yeme, içme gibi bütün giderleri Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından karşılanacaktır. Sadece Atlasjet Havayollarının hizmet verdiği uçuşla İstanbul'dan Çimkent'e gelen öğrenciler, burada karşılanıp üniversitemiz kampüsüne getirilecektir. Belirtilen tarihlerde merkez kampüste bulunan 2 bin 600 öğrenci kapasiteli yurtlarımız, kütüphane, kültür merkezi, yemekhaneler tamamen yaz okulu öğrencilerine hizmet vermek için boş ve müsaittir. Türkiye ve diğer ülkelerden gelen öğrenciler bölgeyi ve birbirini tanıma, istediği dil ve lehçede pratik yapma imkanı bulacaklardır."

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)