Üniversiteye Girişte Değişen Sınav Sisteminin Detayları

YÖK Başkanı Yekta Saraç üniversiteye girişte sadeleştirme modeline ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulunmuştu. Sadeleştirilmiş modelin detayları belli oldu.

EĞİTİM 27.09.2017, 15:46 27.09.2017, 16:08
Üniversiteye Girişte Değişen Sınav Sisteminin Detayları

YÖK Başkanı Saraç, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni"ndeki konuşmasında, neredeyse 4 aya yayılan üniversite giriş sistemindeki sınavların lise eğitimini olumsuz etkilediğini ve yeni düzenlemeyle sınavın bir hafta sonunda başlayıp bitirilmesinin planlandığını açıklamıştı. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklanan üniversiteye giriş sisteminde sadeleştirme modeliyle, marttaki Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve hazirandaki Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) kaldırılarak, Haziran ayında bir hafta sonu tek sınav uygulanması planlanıyor.

1 HAFTADA TAMAMLANACAK

Üniversiteye girişteki sınav sisteminin ilk adımı YGS mart ayında ikinci adım LYS'ler ise Haziran ayında gerçekleştiriliyordu. LYS'ler Haziran ayında toplamda 5 gün sürüyordu. YÖK Başkanı Saraç'ın açıklamalarına göre yeni modelde üniversiteye geçişte YGS ve LYS ayrımı ortadan kaldırılacak. Üniversiteye giriş sınavı süreci, Haziran ayında bir hafta sonunda başlayıp bitirilecek.

PUAN TÜRLERİ SADELEŞTİRİLECEK

YÖK tarafından üzerinde çalışılan yeni modelde, yükseköğretime geçiş sisteminde kullanılan toplam 18 puan türünde de azaltmaya gidilecek. YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere 6 puan türü ile LYS'lerdeki MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2, DİL-1, DİL-2, DİL-3 olmak üzere 2 puan türü sadeleştirilecek.

SÖZEL, SAYISAL, EŞİT AĞIRLIK VE DİL PUANLARIYLA ÖĞRENCİ ALINACAK

Konu ile ilgili olarak YÖK Başkanı Yekta Saraç bir açıklama yapmıştı. YÖK Başkanı Saraç açıklamasında mevcut 18 puan türünün yönetilmesi gereken süreci zorlaştırdığına, bazı puan türleri arasında da akademik farklılığın çok az olduğunu ifade etmişti. Bu kapsamda üniversiteye girişte sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanlarıyla öğrenci alınacak.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)