Üniversiteye Girişte Üç Oturumlu Tek Sınav Geliyor

Yükseköğretim Kurumunun (YÖK), üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişiklikleri açıklaması beklenirken sistem değişikliğinin detayları belli olmaya başladı.

Üniversiteye Girişte Üç Oturumlu Tek Sınav Geliyor

TEOG'un kaldırılmasının ardından üniversiteye giriş sisteminin değiştirilmesi de gündeme geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından sistemin tüm detaylarının açıklanması bekleniyor.

YÖK'ün üniversiteye geçiş sisteminin detaylarını açıklaması beklenirken sistemde yapılacak bazı değişikliklerin detayları belli olmaya başladı.

YENİ SINAV 3 OTURUMLU OLACAK

Yapılacak değişiklik ile üniversiteye giriş sınavı; sayısal, sözel ve dil grubu sınavlarından 3 oturum halinde yapılacak. Yapılacak sınavlarda öğrencilerin yaptıkları netler hesaplanacak ve hangi bölüme yerleşebilecekleri YÖK tarafından yayımlanacak kılavuzda yer alacak. 

SİSTEMİN SON HALİNİN 15 GÜN İÇİNDE AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Bazı üniversitelerde görevli akademisyen ve uzmanların üzerinde çalıştığı yeni sistemin detaylarının, 15 gün içerisinde YÖK tarafından açıklanması bekleniyor. Milliyet'in haberine göre; akademisyenlerin sınav sisteminde değişikliğe ilişkin hazırladığı raporlar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'a sunuldu. Sistemde yapılacak değişiklikler de bu raporlar üzerinden yapılacak.

SİSTEM İLE İLGİLİ GÜNDEME GENEL BAŞLIKLAR

HAFTA SONU TEK SINAV YAPILACAK

Yeni sistem ile birlikte 1 ayın tamamına yayılan sınavlar, tek hafta sonu ve 3 oturum halinde yapılıp bitirilecek. Üniversiteye giriş sınavı Haziran ayının ikinci ya da üçüncü haftası yapılacak.

3 oturum halinde yapılacak sınavlardan; dil sınavı ile Türkçe, Coğrafya, Tarih ve Felsefe sınavını içeren sözel sınav cumartesi; Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinin bulunduğu sayısal sınav ise pazar günü yapılacak.

SORU SAYISI AZALTILACAK

Sistem değişikliği ile soru sayılarının azaltılması öngörülüyor. ALES'te olduğu gibi oturumların 90 sorudan oluşması bekleniyor. 

BARAJ UYGULAMASI DEVAM EDECEK

YGS- LYS sisteminde uygulanan baraj uygulaması yeni sistemde de devam edecek.  160-180 barajı yeni sistemde de uygulanmaya devam edecek. 160-180 puan arası alan adayların açıköğretim ya ön lisans programlarını tercih etmeleri, 180 ve üzeri puan alan adayların ise lisans bölümlerini tercih etmeleri mümkün olacak. 

TERCİH EDİLEBİLECEK BÖLÜMLERİ YÖK AÇIKLAYACAK

Sınava giren öğrencilerin, kaç puan ile hangi bölümleri tercih edecekleri, YÖK tarafından yayımlanacak kılavuzda yer alacak.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
REŞAT
REŞAT - 2 yıl Önce

teog da da açık uçlu soru olacağı söylendi aynısı ygs-lys de var bana göre test sisteminden vazgeçilmez çünkü gelecekte bütün sınavlar online olacak ehliyet sınavı gibi online sınavı açık uçlu yapamazsınız eninde sonunda test tekniğine geri dönülecek, test tekniği analitik zekayı geliştirir açık uçlu soru asıl ezberciliğe iter,kutucuklara kelimeyi kodlayacaksınız falan filan da olay kare bulmacaya döner,soruları da artık Ateşböceği Ercan abi hazırlar.