Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından öğrencilere burs veriliyor. Peki burs başvurusu nasıl yapılacak? Konu ile ilgili olarak tüm detaylar haberimizde...

EĞİTİM 29.09.2018, 19:49
Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerine verilen burs, dönem başlangıcında merak konusu olmaya başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen 250 TL burs imkanına başvuruların nasıl yapılacağını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz...

BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

VGM burs başvurusu yapmak için  başvuru formu için giriş yapmak gerekmektedir.

Burs başvurusu için giriş yaparken “Ad”, “Soyad”, Doğum Tarihi”, “Baba Adı”, “Kimlik Türü”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Nüfus Cüzdanı Seri – No” alanları ile “Güvenlik Doğrulama” ve “Kişisel Verilerin İşlenmesi Açıklama Metni” alanları yer alıyor. Bu alanların eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Güvenlik kodu alanında “Ben Robot Değilim” tıklandıktan sonra açılan doğrulama ekranında görülen işlemler tamamlanmalı ve “DOĞRULA” butonuna basılmalıdır. 

Giriş yapıldıktan sona burs başvuru formu beş bölümden oluşacaktır. Bu bölümler "1. Öğrencinin Nüfus Bilgileri, 2. Öğrencinin Aile Bilgileri, 3. Öğrencinin Okul Bilgileri, 4. Öğrencinin Başvuru ve İletişim Bilgileri, 5. Başvuru Onay" şeklinde olacaktır. 

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen burs başvuru sonuçları ise Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu burs başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından açıklanacaktır.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)