VGM, üniversitelilere 300 TL, liselilere 75 TL burs verecek! VGM burs başvuru ekranı!

VGM, üniversitelilere 300 TL, liselilere 75 TL burs verecek! VGM burs başvuru ekranı!

Eğitimlerine maddi sıkıntı yaşamadan devam etmek isteyenler kurumların verdiği bursları yakından takip ediyor. Burs veren kurumlardan biri de Vakıflar Genel Müdürlüğü. Genel Müdürlük, yaptığı açıklamasında üniversitelilere 300 TL, liselilere ise 75 TL burs verileceği belirtildi. İşte VGM burs başvuru ekranı..

Vakıflar Genel Müdürlüğü, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. VGM, yaptığı açıklamasında lise ve üniversite öğrencilerine burs vereceğini duyurdu. Peki, başvurular ne zaman yapılacak? VGM burs başvuru tarihleri ve detaylar haberimizde..

NE KADAR BURS VERİLECK?

Vakıflar genel Müdürlüğü burs vereceğini duyurmasının ardından ne kadar burs verileceği merak konusu oldu. 2020 - 2021 eğitim öğretim yılında öğrencilere verilecek olan burs miktarı ile ilgili şu açıklama yapıldı:

"Ortaöğrenim öğrencilerine aylık 75,00 TL, yükseköğrenim öğrencilerine aylık 300,00 TL, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu öğrencilere ise 600,00 TL burs verilmesi planlanmaktadır"

KYK BURSU ALANLAR VGM BURSU ALABİLİR Mİ?

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de KYK bursu alınırken VGM bursu alınıp alınmayacağı. KYK bursu alan öğrencilere VGM'den burs verilmez. Ancak KYK'den öğrenim kredisi alan öğrencilere VGM bursu verilir.

BURS BAŞVURULARI

VGM'nin yaptığı açıklamaya göre burs alabilecek kişiler şu şekilde ifade edildi:

" a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı uyruklu öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Lise öğrencilerinden, aşağıdaki şartları sağlayanlara burs verilmez:

"Kardeşi Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Bursundan yararlanmakta olan öğrenciler, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda anasınıfında okuyan öğrencilere ortaöğrenim bursu verilmemekte olup Türk Vatandaşı olmayan öğrenciler de ortaöğrenim bursundan yararlanamaz. Resmi okullarda örgün eğitim görürken burs almaya hak kazanan öğrencilerin özel okula ya da açık öğretim ortaokuluna, açık öğretim lisesine ya da mesleki açık öğretim lisesine geçmeleri halinde bursları kesilir"

Başvurular lise öğrencileri için başlamış olup 15 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Üniversite öğrencilerinin başvuruları 15 - 30 Ekim tarihleri arasında alınacak.

VGM BURS BAŞVURUSUNDA BULUNMAK İÇİN TIKLAYIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.