Yabancı Dil Sınavı (YDS/2) sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2019-YDS/2) 8 Eylül 2019 (bugün) uygulandı. YDS Sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav değerlendirme kriterlerinde neler ön plana çıkıyor? Sınava giren herkesin merak ettiği soru bu. İşte yanıtı..

EĞİTİM 08.09.2019, 15:18
Yabancı Dil Sınavı (YDS/2) sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

YDS sonuçları, ÖSYM'nin sınav takviminde yer alan bilgiye göre, 1 Ekim 2019 tarihinde açıklanacak.

YDS Sınavı hakkında

ÖSYM tarafından  41 il ve 47 sınav merkezinde düzenlenen sınav,  Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapıldı. Saat 10.15'te başlayan ve çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan testler  şeklinde uygulanan sınav için adaylara 180 dakika süre verildi.

Adaylar, sınav sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile  ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden ve mobil  uygulamalarından öğrenebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

DEĞERLENDİRME NASIL YAPILACAK? SORUSUNA ÖSYM'DEN YANIT

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı sınavların cevap kâğıtları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden YDS puanları hesaplanacaktır. Test hazırlanmayan dillerde çeviriler, ÖSYM'de kurulacak olan jüriler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır.

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,

80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,

70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,

60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,

50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi olarak kabul edilir. Bu seviyelerden hangilerine ne miktarda tazminat ödeneceği ilgili mevzuata göre tespit edilecektir.

Yorumlar (2)
Tebernuş Özer 3 ay önce
Y.dl sevşyem b düzetinde okur yazarım
tuase 3 ay önce
önce sen türkçeyi öğren bence