Yeni Sınav Sistemi En Çok İmam Hatiplileri Etkileyecek

Üniversiteye giriş sınav sisteminde yapılan değişiklikten en çok İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin etkileneceği tespit edildi.

Yeni Sınav Sistemi En Çok İmam Hatiplileri Etkileyecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçtiğimiz günlerde üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sisteminin detaylarını açıkladı.

Yükseköğretime geçişte uygulanacak yeni sistemin detayları yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı. Açıklanan sistemde, sınavın ilk oturumunda Dün Kültürü ve Ahlak Bilgisi başta olmak üzere Tarih, Coğrafya, Felsefe dersleri yer almayacak. Bu nedenle sözel bölümlerin öğrencileri puan olarak geriye düşecek ve İmam Hatip Liseleri de bundan çok fazla etkilenecek.

SADECE TÜRKÇE ve MATEMATİK SORULARI OLACAK

Üniversiteye giriş sınavının ilk oturumunda öğrencilere sadece Türkçe ve Matematik soruları sorulacak. İlk oturum, üniversiteye yerleşmede %40 etkili olacak ve sözel bölümlerde eğitim gören öğrenciler ile İmam Hatip Liseleri bu durumdan olumsuz etkilenecek.

ÖĞRENCİLER ALAN DIŞINDAKİ DERSLERE ODAKLANMAYACAK

ÖZDER Genel Başkanı Ahmet Akça, Milli Gazeteye yaptığı değerlendirmede: "Ancak getirilmek istenen sınav modeli, verilen bu derslerden bir kısmıyla ilgili öğrencilere hiçbir aşamada soru sormamayı hedefliyor. Bu durumun doğal sonucu olarak öğrenciler alanı dışındaki derslere odaklanmayacaklar ve hatta bu dersleri zaman kaybı olarak görecekler. Sona doğru fikir değiştirip farklı bir alandan tercih yapmayı isteyecek öğrenciler yine okul dışında çözümlere yöneleceklerdir" ifadelerini kullandı.

İLK OTURUMA 'SOSYAL BİLİMLER TESTİ' EKLENSİN TALEBİ

Ahmet Akça, üniversiteye giriş sınavının ilk oturumuna Sosyal Bilimler testi eklenmesini talep ettiklerini ifade ederek: "Sınavın birinci oturumuna mutlaka YGS'de olduğu gibi ortak derslerin tamamından sorular eklenmelidir"  açıklamasını yaptı.

SÖZEL BÖLÜMÜ TERCİH EDEN BİNLERCE ÖĞRENCİ OLUMSUZ ETKİLENECEK

Sözel bölümleri tercih eden binlerce öğrencinin, sınav sistemindeki bu değişiklikten olumsuz etkileneceğine değindi ve: "Sözel alandan tercih yapacak öğrenci sayısı ise sınava girecek öğrencilerin sadece yüzde 20'sini oluşturuyor. Bu yüzde 20'lik öğrenci grubunun üniversiteye yerleşme oranının düşük olduğu da göz önünde bulundurulursa, ülkemizde yükseköğretime yerleşecek öğrencilerin neredeyse tamamı sosyal bilimlerden uzak kalmış olacaklar.

Özel okullar, fen liseleri ve Anadolu liselerinde sözel alan öğrencisi bulunmuyor. Kısaca; Tıp, mühendislik, hukuk, siyasal, işletme, iktisat ve çoğu öğretmenlik bölümlerini tercih edeceklere tarih, felsefe ve din dersleri sorulmayacak. Bu durumda liselerde tarih, felsefe ve din derslerinin okutmak adeta imkansız bir hale gelecektir. Programlarda bu dersler olsa dahi diğer derslerin pekiştirme saatine dönüşecektir" dedi.

YENİ SİSTEM İHL'LERİ DE OLUMSUZ ETKİLEYECEK

28 Şubat sürecinde İmam Hatiplilere uygulanan katsayı adaletsizliğini hatırlatan Akça: "Bu yeni sınav sistemi İHL öğrencilerini ya baştan sözel alana mahkum edecek ya da fen ve Anadolu liseleri karşısında dezavantajlı konuma düşürecek. Çünkü İHL'lerde sayısal alanı oluşturan matematik, fizik, kimya, biyoloji derslerinin ders saati sayısı Fen ve Anadolu liselerinin sayısal bölümlerine göre daha azdır. Sınavın birinci oturumunda da bu derslerden sorulmayınca bu dersler daha da önemsizleşecektir.

İHL öğrencilerinin sayısal alanda başarı yakalama imkanı daha da azalacaktır. İHL öğrencileri ya baştan sayısal alana hiç yönelmeyecekler ya da bu alanda ciddi bir desteğe ihtiyaç duyacaklardır. Bu durum eski zamanda olan katsayı adaletsizliğine benzer bir mağduriyet doğuracaktır"  açıklamasını yaptı.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE