25 Ekim 2017 Çarşamba 09:36
YKS'de Puanlama Sistemi Çok Tartışılıyor ! Öğretmenlerin Ortak Talepleri
banner724

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YÖK tarafından ilk kez bu yıl uygulanacak. YKS, YÖK tarafından 12 Ekim 2017 tarihinde açıklandı. Ancak sınava ilişkin tartışmalar bitmek bilmiyor. Sınavdaki soru dağılımı ve puanlama en çok eleştirilen konular arasında yer alıyor. YÖK, geçen hafta bir dizi revize yaptı.

YÖK tarafından yapılan değişiklikler kapsamında Eşit Ağırlık (EA) puanının hesaplanmasında etkili olacak Türk Dili ve Edebiyatı Coğrafya-1 testinin adını Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testi olarak değiştirdi. Sistem ilk açıklandığında hukuk başta olmak üzere EA puanlamasında tarih soruları yer almıyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte tarih, 10 soruyla teste girdi. Ancak sadece tarihte yapılan düzenleme, tartışmaları sona erdirmedi.

YÖK tarafından puanlama sistemi açıklanmadı. Ancak uzmanlar, soru sayılarının azaltılmasının çeşitli puan aralıklarında yığılmanın olacağını ifade etti. Bu kapsamda uzmanlar bir soru bile yanlış yapıldığında öğrencilere büyük puan kaybettireceğini belirtiyorlar. Yine adayların girmek istedikleri bölümlerle ilgili soruları ya hiç çözmeyerek ya da Türkçe, Matematik sorularının yarısı kadar soru çözerek girecek olmaları da çok eleştiriliyor.

BRANŞ ÖĞRETMENLERİ PLATFORMU AÇIKLAMA YAPTI

Konu ile ilgili olarak Milliyet Gazetesinden Aysel Bozan Yılmaz'ın aktardıklarına göre Felsefe Grubu, Tarih ve Coğrafya Branş Öğretmenleri Platformu da konu ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada sınav sistemi hakkında aldıkları kararları belirttiler. Söz konusu açıklamada "Aynı günde yapılan iki oturumun iki farklı günde yapılması öğrencilerde zihinsel ve bedensel yorgunluğu azaltacaktır. Birinci oturum olarak adlandırılan TYT'de Sosyal ve Fen derslerinin de yer alması ona göre soru dağılımın yapılması gerekmektedir. Önerimiz, Türkçe: 30, Matematik: 30, Sosyal: 30 ve Fen Bilimleri: 30 soru olması yönünde." ifadelerine yer verildi.

"EN AZ 60 SORUNUN YER ALMASI GEREKİYOR"

Ayrıca yapılan açıklamanın devamında "İkinci oturum sınavında soru sayılarının az olması hem geçerliliği düşürmekte hem de öğrencilerde bazı dersler veya konular arasında önemli önemsiz ayrımı yapılmasına yol açacaktır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda MEB tarafından zorunlu görülen derslerin tüm adaylar için zorunlu olması ve soruların puan ağırlıklarının alanlara göre belirlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple Matematik, Fen, Edebiyat-Sosyal ve Sosyal alanlarda en az 60 sorunun yer alması ve bu soru dağılımlarının MEB müfredatına göre dağıtılması daha kapsamlı ve geçerli bir sınavı oluşturacaktır. 

"MEB VE YÖK ARASINDA BİR ÇELİŞKİDİR"

MEB 2017 Öğretim Programlarına Cumhuriyet tarihinde ilk defa kazanımlara "Değerler Eğitimini" entegre etmiştir. Hatta programların en ilgi çekici ve devrimi oluşturan tarafının "Değerler Eğitimi" ve öğrencilerin "Analitik ve Eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi" olduğu vurgulanmıştır. MEB "Değerler Eğitimine" bu kadar önem verirken aynı ülkenin başka bir kurumu olan YÖK, Milli Değerlerinin öğretileceği Tarih dersi, manevi değerlerin öğretileceği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sadece sözel alanda zorunlu tutulması MEB ve YÖK arasında bir çelişkidir." denildi.

"Yine öğrencilere eleştirel düşünme becerisi kazandırmayı hedefleyen Felsefe ve Coğrafya derslerinin de sadece sözel alandan sınava girecek öğrenciler için zorunlu tutması MEB ve YÖK arasındaki çelişkiyi göstermekte. Bu sebeple Edebiyat-Sosyal-1 testinde Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Felsefe alanlarından; Sosyal-2 testinde ise Tarih, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık alanlarından soru sorulmalı." denilen açıklama şöyle sonlandırıldı:

"SÖZEL ALANA ALINMALIDIR"

"Üniversitelerde Psikoloji, Sosyoloji, PDR, Hukuk, Kamu Yönetimi, siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler gibi bölümlerde alana kaynaklık eden derslerin o alana ilişkin puan hesaplanmasında etkisiz olması doğru değildir. Bu bölümlerin üniversite puan türleri Sözel alana alınmalıdır."

YKS'NİN İÇERİĞİ VE SORU DAĞILIMI

KAMUPERSONELİ.NET
ANKARA

Son Güncelleme: 25.10.2017 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.