YÖK 100/2000 Doktora Burs Ücreti ve Yenilenen Alanlar Belli Oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 100/2000 YÖK Doktora Bursu ile alakalı olarak açıklama yayınlandı. Bununla beraber burs ücreti netlik kazanırken burs için başvuruların nereye yapılacağı hakkında detayları sizler için derledik.

YÖK 100/2000 Doktora Burs Ücreti ve Yenilenen Alanlar Belli Oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 100/2000 doktora burs ücretini açıkladı. Burs ücretinin açıklanmasından sonra burs için başvuruların nereye yapılacağı öğrenciler tarafından büyük merak konusu olurken başvuru hakkında tüm detayları sizler için derledik. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 100/2000 doktora bursu hakkında yapılan açıklamada; 

"Yükseköğretim Kurulu Tarafından Doktora Programlarına Kayıtlı Öğrencilere Verilecek Burslara İlişkin Usul ve Esaslar" güncellenerek Yürütme Kurulu'nun 31.01.2018 tarihli toplantısında kabul edilmiştir.

Söz konusu Usul ve Esaslar'ın "Burs miktarı, süresi ve ödemeler" başlıklı 7'nci maddesinin; - Birinci fıkrasında yer alan hüküm uyarınca her hangi bir iş yerinde çalışmayan öğrencilere ödenecek burs miktarının 2018 yılı Mart ayından itibaren aylık 2.000 TL olarak belirlenmesi ile

- Üçüncü fıkrasında yer hüküm uyarınca Usul ve Esasların 6. Maddesinin (ç) fıkrasında belirtilenler hariç her hangi bir iş yerinde çalışan öğrencilere verilecek burs miktarının 2018 yılı Mart ayından itibaren aylık 500 TL olarak belirlenmesi kararlaştırılmıştır." ifadelerine yer verilmişti.

Bu açıklamaya göre herhangi bir iş yerinde çalışan ve çalışmayan öğrencilere destek amaçlı verilecek burs miktarı ve süreleri netlik kazanmış oldu. Bu detaylara göre çalışmayanlara verilecek burslar 2 Bin, çalışanlara verilecek olan burs ücreti ise 500 TL olarak belirlendi. Söz konusu bursların mart ayından itibaren aylık olarak ödeneceği belirtildi.

2018 YILINDA SAYININ ARTMASI BEKLENİLİYOR

Diğer yandan bu proğramın amacına uygun olarak tasarım ve süreçlerin tamamı ülke açısından ilk olmuştur. Bu proğram kapsamında küresel eğilimler, uzun vadeli hdefler ve yükseköğretim odaklı kuruluşların önerilerinin dikkate alınarak ülke küresel rekabeti düşünülerek gelecek 10 yıl içinde ihtiyaç duyulacak 100 öncelikli tematik alanın devlet üniversiteleri doktora proğramlarında öğrenim görmeyen veya gören 2000 öğrencinin desteklenmesi hedefleniyor. 2016- 2017 yılı eğitim öğretim yılı bahar döneminde ilk çağrıya çıkan 100 ve öncelikli alanda toplam 2000 doktora öğrencisine burs verilmesi hedeflenen proğramlarda ilk iki çağrı dönemi sonucunda yaklaşık olarak 1250 öğrenci burslandırıldı. Bu detaylara göre bu rakamaın 2018 yılı içerisinde daha çok artması bekleniliyor.

30 ALANDA YENİLENMEYE GİDİLDİ

100/2000 YÖK Doktora Bursa Proğramında 3. Çağrı dönemiyle alakalı olarak gelen talepler doğrultusunda 100 alanın 30'unda yenilenmeye gidildi. Yeni eklenen alanlar arasında ise Kriptoloji, Yapay Zeka, Fotonik, Siber Güvenlik, Otonom İnsansız Hava Araçları, Sıvı Arıtma Teknolojileri, Gıda Güvencesi, Gıda Güvenliği, Nörogenetik, Moleküler Farmakoloji ve İlaç Araştırmaları, Translasyonel Tıp, KBRN Çalışmaları, Bilim ve Teknoloji Politikları, Ar-Ge Yönetimi, Tedarik Zinciri yönetimi gibi alanlar bulunuyor. 

BURS ÜCRETİ 2000 TL'YE YÜKSELTİLDİ

YÖK 100/2000 burs programı kapsamı içerisinde öğrencilerimize 4 yıl boyunca burs vermekte. Burs miktarı 2017 yılında aylık 1800 Türk Lirası olarak açıklanmıştı. Bu burs miltarının Mart 2018'den geçerli olmak üzere 2000 Türk Lirasına yükseltildiği açıklandı. 

BAŞVURULAR 12 ŞUBATTA BİTİYOR

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yürütülen 100/2000 doktora bursu proğramına üçüncü çağrı döneminde 70 üniversiteye 2 bin kontenjan hakkı sunuldu. Bu üniversitelerce yapılacak ilanlara 12 Şubat 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 19:14
YORUM EKLE