YÖK Başkanı Saraç Açıkladı: Üniversite Sınavında Alınan Puan 2 Yıl Geçerli Olacak

YÖK Başkanı Yekta Saraç üniversiteye girişteki yeni sistemi açıkladı. YÖK Başkanı Saraç'ın açıklamalarının detayları haberimizde..

EĞİTİM 12.10.2017, 13:54 08.02.2019, 19:09 Batuhan
YÖK Başkanı Saraç Açıkladı: Üniversite Sınavında Alınan Puan 2 Yıl Geçerli Olacak

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın yeni üniversiteye giriş sistemini bugün açıklayacağı belirtilmişti. YÖK Başkanı Saraç milyonlar tarafından beklenen açıklamalarını gerçekleştirdi. 

Sınavın adı değişti ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirildi. YÖK Başkanı Yekta Saraç sınav sistemi hakkında tüm detayları verdi. YÖK Başkanı Saraç açıklamalarında sınavın sadece bir hafta sonun gerçekleştirileceğini ve aynı günde iki oturum halinde yapılacağını ifade etti.

2 YIL GEÇERLİ OLACAK 

Ayrıca Başkan Yekta Saraç'ın açıklamalarında yeni sisteme göre sınavda alınan puanın 2 yıl geçerli olması dikkatleri çekti. Konu ile ilgili olarak YÖK Başkanı Saraç'ın açıklamaları şöyle oldu;

"Temel yeterlilik puanı en az 150 olan adaylar özel yetenekle öğrenci alan programları tercih edebilecektir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek. "

Yorumlar (0)