YÖK Başkanı Saraç: Üniversiteye Girişte Sınavsız Model Şu An İçin Mümkün Değil

YÖK Başkanı Yekta Saraç üniversiteye girişte sınav sisteminin devam edip etmeyeceğine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

EĞİTİM 22.09.2017, 10:01 22.09.2017, 10:28
YÖK Başkanı Saraç: Üniversiteye Girişte Sınavsız Model Şu An İçin Mümkün Değil

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye girişte sınavsız modelin olup olmayacağına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Yekta Saraç konu ile ilgili olarak açıklamalarında sınavsız modelin söz konusu olmadığını ve sosyal adaleti sağlayan merkezi sınavın bu yıl yine gerçekleştirileceğini belirtti. Konu ile ilgili olarak YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın açıklamaları şöyle oldu;

"HAZIRLIĞIMIZ VAR"

"Yükseköğretimde üzerinde iyi çalışılmayan büyük radikal değişikliklerin bazen yıkıcı tesirleri olabilir. Bundan dolayı giriş sistemini daha yalınlaştıran, daha sade bir sınav sistemine yönelik bir hazırlığımız var."

"DEMEK Kİ ADİL BİR DÜZENEK"

"Anadolu'nun herhangi bir yerinden gelen imkanları sınırlı bir çocuk, bu merkezi sistemle Türkiye'nin en başarılı üniversitelerine girebiliyor. Demek ki adil bir düzenek."

"SÖZ KONUSU OLAMAZ"

"Üniversiteye girişte sınavsız bir model bugünkü şartlarda söz konusu olamaz. Sosyal adaleti sağlayan merkezi sınav bu yıl yine gerçekleştirilecek. YÖK'teki çalışmamız, sınavsız geçişe yönelik değil, mevcut merkezi yerleştirme ve merkezi sınavın aksayan taraflarını gidermeye, iyileştirmeye dönük ama özellikle yalınlaştırma ve bu sınavların yönetimini daha kolaylaştırmaya yönelik. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok haklı olarak dile getirdiği gibi öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmamız gerek."

"Sınav stresi, eğitim öğretimin her kademesinde öğrenci üzerinde bir baskı oluşturuyor. Bu, eğitim öğretime de olumsuz etki ediyor ama bu durum bize şöyle bir görev yüklüyor: Stresi azaltan daha yalın bir sistemle öğrencilerimizin muhatap olmasını sağlayacak bir düzenlemenin Türkiye'ye kazandırılması."

"SADE SİSTEME YÖNELİK HAZIRLIĞIMIZ VAR"

"Bundan dolayı giriş sistemini daha yalınlaştıran, daha sade bir sisteme yönelik bir hazırlığımız var. Fakat öğrencilerimiz ve ailelerimiz kesinlikle tedirgin olmasınlar. Çalışma şekillerini etkileyecek bir değişiklik söz konusu olmayacak. Bunu YÖK Başkanı olarak sarahatle ifade ediyorum. Ailelerimiz ve öğrencilerimiz, asla tedirgin olmasınlar. Öğrencilerimiz, çalışma şekillerini değiştirmesinler. Lise, ortaokul müfredatına sıkı sıkı sarılsınlar. Derslerine iyi çalışsınlar, iyileştireceğimiz ve yalınlaştıracağımız sistem öğrencilerimizin çalışma stillerini değiştirici nitelikte asla olmayacak. Çünkü bu hususta bir istikrarın söz konusu olması icap ettiğini düşünüyoruz. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımızın müfredatı, öncelikleri ve kazandırmak istedikleri yetkinlikler her zaman için dikkate almamız gereken hususlardır, tabii ki dikkate alacağız."

Bu sistem, bizim planladığımız şekilde gerçekleşirse bu değişiklik mevcut giriş sisteminin daha yalın hale getirilmesi olduğundan dolayı en yakın zamanda da uygulamaya konulabilir."

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (3)
öğretmen adayı 2 yıl önce
talep çoksa sıralama yapmak için sınav kaçınılmaz kim ne derse desin sınavlar kalkacak demek popilizmden öte bir şey değildir, 80 milyonluk ülkeyiz 10-15 milyon ülke değil genç nüfusumuz birçok ülkenin nüfusundan fazla nasıl sıralama yapıcaksınız herkes aynı yeri tercih edecek bunu nasıl ayırt edeceksiniz.
boş gezenin boş kalfaları eğidem adam 2 yıl önce
sosyal adalet ne? parası olan yaşasın, olmayan fakir kalsın?

çok merak ediyorum her kez bir gün 100üzerinde 100 altığında, sığındığın sosyal adaletin ne olacak ?, bakayim neye sığınıcan, insanları kandırma!
ceren 2 yıl önce
şuan sınavsız geçiş sağlıyabiliyomuyuz .ösym sayfasındanmı bakıcağız konuyu daha net açıklarsanız bu ülkeye daha faydalı olursunuz öğrenmek açısından