YÖK Duyurdu! Üniversite Kontenjanlarında Flaş Değişiklik

Son dakika haberi... Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan karara göre Türkiye'de yer alan üniversitelere yurt dışından gelerek eğitim görmek isteyen yabancı öğrenci kontenjan sayısı artırıldı...

EĞİTİM 06.05.2019, 11:00 06.05.2019, 11:11
YÖK Duyurdu! Üniversite Kontenjanlarında Flaş Değişiklik

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzu içerisinde bulunan "programların kontenjanlarının en fazla %50'sine kadar yurtdışından öğrenci kabul etme sınırlaması" düzenlemesinin kaldırıldığı duyuruldu.

DEVLET İLE ÖZEL ÜNİVERSİTELERİN TAMAMINDA GEÇERLİ

Diğer yandan söz konusu düzenlemenin Devlet ile Özel tüm üniversitelerde geçerli olacağı açıklandı.

TALEPLER YÖK'E BİLDİRİLECEK

Üniversitelerin program kapsamında yurt dışından gelen öğrenci kontenjan taleplerini her yıl düzenli olarak eğitim öğretim yılı başlamadan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenecek tarihe kadar YÖK'e bildireceği duyuruldu.

Daha sonra Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu talepleri değerlendirmeye alacak ve kararını verdikten sonra üniversitelerle paylaşacak.

TIP VE DİŞ HEKİMLİĞİ PROGRAMI İÇİN BAZI DURUMLAR VAR

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Tıp ve Diş Hekimliği programları için bul alanların özellikleri nedeniyle bazı istisnai şartları açıkladı.

Buna göre YKS kılavuzu içindeki bir önceki yıla ait olan kontenjanın yüzde 50'si ile sınırlandırılıyor. 

Diğer yandna bununla beraber şartlar yerine getiren üniversiteler, uluslararası öğrenciler için”ayrı bir sınıf açarak bu iki programa öğrenci alabilecek.

YÖK BAŞKANI SARAÇ AÇIKLAMA YAPTI

YÖK Başkanı Yekta Saraç konu hakkında yaptığı açıklamasında ise;

Kaliteden ödün vermeden ülkemizi yükseköğretimde bir cazibe merkezi haline getirmek için adımlar atıyoruz, başarılı sonuçlar alıyoruz.

Ülkelerin yükseköğretim kurumları arasında tesis edilecek olan akademik ve bilimsel işbirlikleri, bilimsel araştırmaların düzeyini yükseltmenin, insan kaynaklarını geliştirmenin ve toplumsal kalkınmayı sağlamanın önemli araçlarından biridir.

Bundan dolayı “Yeni YÖK" olarak, ülkemiz yükseköğretiminin uluslararasılaşmasına büyük önem veriyoruz.

YÖK’te “Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığı" ilk olarak bu dönemde kuruldu. Yine Türkiye'de ilk defa “Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi" hazırlanıp kamuoyu ile paylaşıldı. Bu belgede ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmeye yönelik adımlar atıyoruz ve başarılı bir süreç sürdürdüğümüze inanıyoruz.

Nitekim kamuoyu ile paylaştığımız sonuçlar da bunu gösteriyor.

Bu başarı ciddi bir gayretin ürünü. YÖK'ün kuruluşu olan 1982 yılından 2014 yılına kadar geçen 32 yılda 15 ülke ile ilgili bakan ve YÖK Başkanı düzeyinde yükseköğretim alanında işbirliğine yönelik mutabakat zaptı imzalanmışken, son dört yılda bu yönde imzalamış olduğumuz mutabakat zaptı sayısı 34'e ulaşmıştır.

Bir başka ifade ile “son dört yılda imzalanan mutabakat sayısı 32 yılda imzalananın iki katını aşmıştır. " Bu protokoller sembolik faaliyetler değildir; ülkemize gelen öğrenci sayısını artmasında en önemli faktördür.

Komşu ülkelerde az sayıda tanınan üniversitelerimizin tanınırlığını girişimlerimizle sürekli artırıyoruz. Afrika ve Balkan açılımlarımız da önemli sonuçlar doğuruyor.

Ayrıca, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında, ülkemizdeki büyükelçilerle yapmış olduğumuz yoğun toplantılar, ülke ziyaretleri ve ikili görüşmeler neticesinde Türk Yükseköğretimine olan güven ve ilgide de hamdolsun bir azalma yaşanmamış, artış çizgisi yükselmeye devam etmiştir.

Bundan 4 yıl önce 40 binli rakamlarda olan ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısının bugün 148 bin’e ulaşmış olması Yeni YÖK'ün izlediği bu uluslararasılaşma politikasının açık bir başarısıdır. Üniversitelerimizle koordinasyon halinde uluslararası öğrenci çekme bağlamında son yıllarda yıl ölçeğinde yakaladığımız artış oranlarının, Batı Avrupa ülkelerinde bile benzeri görülmemekte. Bu rakamlarda sadece bir artış değil, adeta bir sıçrama yaşanmıştır.

Bu gurur tablosunun arkasında ciddi bir planlama ve gayretin olduğunun altını çizmek isterim.

Daha önceki dönemlerde olmayan ve Yeni YÖK olarak “yeni” olarak kurguladığımız öğrenci ve öğretim üyesi değişim programı türlerini sisteme sokmamız, ortak diploma mevzuatını güncellememiz, yine daha önce örneği görülmeyen “yeni” tür burs programlarını hayata geçirmemiz, nitelikli yabancı uyruklu öğretim elemanlarını çekmeye önem vermemiz yabancı uyruklu öğrenci sayısındaki büyük sıçramanın diğer amilleri arasındadır.

Devlet – Vakıf bütün üniversitelerimiz için yurt dışı öğrenci kontenjan kısıtının kaldırılmasına yönelik aldığımız bu karar da bu sürece büyük katkı sağlayacaktır.

Bu süreç devam edecek ve önümüzdeki günlerde uluslararasılaşma konusunda önemli bir adım daha atacağımızı söylemek isterim.

Son olarak konu ile ilgili şunu ifade etmek isterim ki; “Yeni YÖK" olarak ülkemizi yükseköğretimde bir cazibe merkezi haline getirmeye çalışırken, bunu kaliteden ödün vermeksizin gerçekleştirmenin ne denli önemli olduğunun da çok iyi bilincindeyiz. Bu kapsamda yükseköğretimdeki kalite odaklı pozitif algımızın negatife çevrilmemesine de dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz." dedi.

Yorumlar (1)
Necmi aslan 6 ay önce
Bahçıvan