YÖK'ten Açık Erişim Anketi Duyurusu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), resmi sitesinde yayımladığı duyuru ile Avrupa Üniversiteler Birliği'nin açık erişim anketine üniversitelerden katılım beklendiğini açıkladı. Detaylar haberimizde...

EĞİTİM 15.02.2017, 11:50 04.02.2019, 00:01
YÖK'ten Açık Erişim Anketi Duyurusu

Yükseköğretim Kurulu, Avrupa Üniversiteler Birliği tarafından gönderilen açık erişim anketine ilişkin bilgilendirme duyurusu yayımladı. Avrupa verilerinin oluşturulması amacıyla üniversitelerin ankete katılmaları bekleniyor. Ankete katılım için son tarih 28 Şubat 2017.

YÖK'ün duyurusu şöyle:

" Açık Erişim ve Açık Bilim, son zamanlarda genel olarak bilim dünyası ve politika belirleyicilerin artan oranda dikkatini çekmektedir. Bu konular hem ulusal hem de AB genelinde yüksek bir önemde politika gündeminde yer almaktadır. Yayınların dijital gelişiminin sonuçlarına karşı etkili önlemlerin alınmasında üniversitelerin ön planda bulunmaları gerekmektedir.

 Bu kapsamda, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafından Açık Erişim'e ilişkin olarak bir anket gönderilmiştir. Bu anketin amacı, açık erişim alanlarında mevcut durumun ve ihtiyaçların belirlenmesinin yanı sıra Açık Erişim ve Araştırma Bilgileri Yönetimi hususunda kurumsal politikaların gelişimi hedeflenmektedir.

Yol Haritasında belirtildiği üzere Açık Erişim alanında EUA stratejisinin bir parçası olarak hazırlanan ankete ilgili alandaki Avrupa verilerinin oluşturulması amacıyla üniversitelerin yanıtlarıyla katkı vermeleri beklenmektedir. Sözkonusu anketin yanıtlanması için son tarih 28 Şubat 2017 olup, ankete aşağıdaki bağlantıdan erişilebilmektedir.

Yorumlar (0)