YÖK'ten Son Dakika Açıklaması ! Akademisyenlerle İlgili İncelemeler Devam Ediyor

Yükseköğretim Kurulu, akademik ve idari personellere ilişkin yürütülen incelemelerin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

EĞİTİM 08.09.2016, 12:55 08.09.2016, 13:10
YÖK'ten Son Dakika Açıklaması ! Akademisyenlerle İlgili İncelemeler Devam Ediyor
 Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Kanun Hükmünde Kararname ile üniversitelerden ihraç edilen 2 bin 346 akademisyene ek olarak yeni ihraçların olacağını açıkladı.

Üniversitelerde terör örgütüyle bağlantısı olan hiçbir personelin kalmayacağı belirtildi. YÖK ayrıca, üniversitelerde görevli akademisyen ve idari personellerle ilgili gerekli çalışmaların devam ettiğini duyurdu.

YÖK TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE;

15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe neticesinde ilgili Başbakanlık kararıyla kurulumuz bünyesinde kurulan OHAL Komisyonu marifetiyle üniversitelerimizdeki açığa alma ve çıkarma işlemlerine ilişkin süreçler yakından takip ediliyor ve kamuoyu bilgilendiriliyor. Üniversitelerimizde bu kapsamda gelinen son duruma bakıldığında, bilindiği gibi 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine ilişkin olarak üniversitelerimiz tarafından açığa alınan ve haklarında inceleme ve değerlendirmeler yapılan personelden bugüne kadar 670 sayılı KHK ile, 2346 akademik personel kamu görevinden çıkarıldı. Bununla birlikte üniversitelerde konuya ilişkin süreç tamamlanmamış olup çalışmalar halen devam ediyor. Dicle Üniversitesi gibi bazı üniversitelerimizde rektörlük seçim ve atama işlemlerinin de araya girmesi sebebiyle inceleme ve değerlendirme süreçlerinde göreceli bir uzama oldu.

Üniversitelerimizde akademik ve idari personellerle ilgili olarak yürütülen bu inceleme ve değerlendirme çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Kamuoyunun şundan emin olmasını isteriz ki, Yükseköğretim Kurulu olarak üniversitelerimizde FETÖ/PDY terör şebekesine mensup hiç kimsenin bulunmasına asla müsaade edilmeyecek. Akademik camiamızın bu şebekeden temizlenmesi üniversitelerimizdeki akademik gelişim ve özerklik için de elzemdir. Bu kapsamda hiçbir kişi veya kuruma iltimas geçilmesi söz konusu değildir. Bundan kimsenin en ufak bir şüphesi dahi olmamalı.Yükseköğretim kurumlarında büyük bir sürat ve titizlikle gerçekleştirilen bu süreçlere ilişkin kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. “

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)