Yükseköğretime Girişte Uygulanacak Sistemin Tüm Detayları Açıklandı!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulunda düzenlediği basın toplantısında üniversiteye girişte uygulanacak yeni sistemin tüm detaylarını açıkladı. Açıklanan detaylar YÖK'ün resmi internet sitesinden duyuruldu.

EĞİTİM 12.10.2017, 14:20 08.02.2019, 19:09
Yükseköğretime Girişte Uygulanacak Sistemin Tüm Detayları Açıklandı!

Yükseköğretim Kurulu'nun resmi internet sitesinde yayımlanan bir duyuru ile YÖK Başkanı Saraç'ın, üniversiteye girişte uygulanacak yeni sistemin tüm detayları açıklandı.

YÖK Başkanı Saraç yeni adı 'Yüksek Kurumları Sınavı' olan yükseköğretime giriş sınavı hakkında bir sunum yaparak basın mensuplarına bilgilendirme yaptı

YÖK Başkanı Saraç Tarafından Açıklanan Yeni Sistem:

2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, adaylar iki ayrı oturuma katılacaklardır.

Birinci Oturum

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Dil sınavı hariç Haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak iki oturumlu bir sınavla gerçekleşecektir. Yabancı Dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek ve soru sayısı 80 olacaktır.

40 adet Türkçe ve 40 adet Temel Matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi, Cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecektir. Bu sınavın sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi Puanını belirleyecektir.

Adayların bir önlisans programını tercih edebilmeleri için Temel Yeterlilik Testi Puanı’nın  en az 150 olması gereklidir. Temel Yeterlilik Testi Puanı 150’nin altında olan adayların herhangi bir yükseköğretim programını tercih etme hakkı bulunmayacaktır. Temel Yeterlilik Testi Puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacaktır.
Temel Yeterlilik Testi Puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları, istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacaktır.

İkinci Oturum

Bu oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacak, sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da müfredata dayalı olacaktır. Bu kapsam da, Milli Eğitim Bakanlığının müfredatıdır. İkinci oturum, Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecektir.

Öğrenciler, 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri sorularından oluşmak üzere dört test yer alacaktır. 

Yorumlar (0)