banner731

100 Bin Aileye Eğitim Desteği Verilecek

Hükümet tarafından sosyal koruma alanları güçlendiriliyor ve bu yıl şartlı eğitim desteği verilen aile sayısı arttırılıyor. Buna göre milyonlarca öğrenci sosyal korumaya alındı. Bu yıl 100 binden fazla aileye eğitim desteği verilecek ve bu destek 1 milyar TL olacak. Şartlı eğitim yardımı almanın birinci koşulu ise yardım alan ailelerin çocuklarının okula devam etmesi zorunluluğu.

EKONOMİ 16.09.2019, 22:05 16.09.2019, 22:08
100 Bin Aileye Eğitim Desteği Verilecek

Sosyal koruma alanlarını güçlendiren hükümet, bu yıl şartlı eğitim desteği ulaştırılan hane ve vatandaş sayısını artırdı. Yardıma ihtiyacı olan ailelere yönelik şartlı eğitim yardımından yılda ortalama 2.2 milyon çocuk yararlanacak. Bu eğitim-öğretim döneminde 100 binin üzerinde aileye 1 milyar liralık eğitim desteği sağlanırken, çocukların temel okul ihtiyaçları karşılanıyor.

81 İLDE, 130 BİN ÇOCUK

Sabah Gazetesinden Hazal Ateş'in aktardıklarına göre son 16 yılda şartlı eğitim için 6 milyar 223 milyon liralık ödeme yapıldı. Bu kapsamdaki çocukların daha iyi eğitim almaları ve kaliteli hizmete ulaşmalarını sağlamak için "çocuk koruma sistemi" güçlendirildi. Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri kapsamında annelere çocuk başına aylık yaklaşık 830 lira destek verildi. 2003'ten bu yana ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaklaşık 285 milyar lira tutarında sosyal yardım yapıldı.

Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlanan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik yürütülen proje ile 11 binin üzerinde çocuğa ulaşıldı. Çocukların sosyal hizmet kuruluşları yerine aileleri yanında desteklenmesini amaçlayan program kapsamında ağustos ayı sonu itibarıyla 81 ilde yaklaşık 130 bin çocuk desteklendi. Okul Destek Projesi kapsamında ise 24'e yakın ilde 6, 7 ve 8. sınıf aralığında okuyan, sosyal ve ekonomik yoksunluk içerisindeki kız çocuklarına destek veriliyor.

OKULA DEVAM ZORUNLU

Şartlı eğitim yardımı almanın birinci koşulu ise yardım alan ailelerin çocuklarının okula devam etmesi zorunluluğu. Şartlı eğitim yardımı almaya başlayan çocukların yardımları, ailenin muhtaçlık durumu devam ettiği sürece üniversite hayatlarına kadar ödeniyor. Ancak ailenin şartları değişerek muhtaçlık durumlarının ortadan kalktığının tespiti durumunda şartlı eğitim yardım ödenekleri kesiliyor. Şartlı eğitim yardım başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılıyor. Başvurular sadece okul dönemlerine bağlı kalarak yapılmıyor, yılın herhangi bir döneminde başvuru olanağı bulunuyor.

KADINA KOTA VE HİBE

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kadınların yoksulluktan daha fazla etkilenmesi ve yoksulluk riskiyle daha fazla karşılaşması nedeniyle kadınları destekleyici yardım programlarını güçlendiriyor. Kadınlar, şartlı eğitim ve sağlık yardımları, eşi vefat edenlere yardım, muhtaç asker ailelerine yönelik yardım, öksüz ve yetim yardımı, doğum yardımı ve çoklu doğum yardımı gibi programlarla destekleniyor. Kadınlara yönelik kota ve hibe uygulamalarıyla Aile Destek Merkezi projeleri gibi kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını artırıcı uygulamalar hayata geçiriliyor.

Yorumlar (10)
Tuğba soyubelli 2 ay önce
Ben eşimden ayriyim ve bakmakla sorumlu oldugum 2 tane cocugum var bende cocuklarima okul destegi almak istiyorum bu imkandan yararlanmalarini istiyorum cocuklarimin nereden ve nasil basvuru yapabilirim
Zeynep 2 ay önce
Bende yardim istiyorum cocuk icin basvurdum geldiler baktilar ama yardim yapmadilar anlamadim
Alpaslan ERTÜRK 2 ay önce
Slm nereye baş vuracağız acaba tşk
Nurcan tekin 2 ay önce
Nereye başvuru yapabiliriz yardimci olursaniz
Namukemmel 2 ay önce
En yakın sosyal yardım yeri ile irtibata geçin onlar size yardımcı olacaktır.
Seliha Demirci 2 ay önce
2 çocuğum var eşim tek çalışıyo kredi ödüyo nereye baş vurabilirim bilgi verirmisiniz
Mehmet çelik 2 ay önce
Engelli emeklisiyim 3 çocom var biri6sinifa gidiyor digeri ünüversiteye gidiyor 55/60bin civari kredi borcum var iş olursa gündelik işe gidiyorum zor geçiniyoruz beykoz belediyesi egitim yardimi yapmicakmiş bu yil bana yardimci olurmusunuz ne yapmam gerek
Alpaslan 2 ay önce
Özel sektörde çalışan çocukları yararlanabiliyor acaba
dudu atalay 2 ay önce
nasıl yararlana bilirim bilgi verin
Seda 2 ay önce
Merhaba ben engelli maaşı alıyorum 6.sınıfa giden bir Oğlum var ve Oğlum pybs yi kazandı bizde başvurabilir miyiz acaba?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın